15. 3. 2017 Ondřej Báča

Shrnutí CS:GO turnaje IEM Katowice 2017

Náš komentátor a analytik Jiří „Bananides“ Johanides nám shrnul svůj pohled na velké finále Intel Extreme Masters s Polsku! Další obrovská událost ze světa Counter-Strike: Global Offensive dopsala svoji poslední kapitolu. V katovické Spodek Areně nakonec prvenstní a zisk $104.000 urvali dánští Astralis, kteří v grandfinále porazili evropské uskupení superhvězd FaZe Clan 3:1 a potvrdili tak status nejlepšího týmu na světě. Celý turnaj nám však ale odpověděl na některé otázky. Společně si tedy pojďme připomenout průběh a podrobit nejsledovanější témata menšímu rozboru.

První den nám nabídl následující šestici: OpTic Gaming, Ninjas in Pyjamas, Immortals, fnatic, FaZe Clan a Astralis. Dlouho očekávaná bitva mezi švédskými rivaly přinesla drtivý start fnatic (13:2) na de_cache a i přes masivní comeback nakonec dokázali NiP na úvod skupiny přestřílet 16:14. To ještě NiP netušili, kolik těsných výsledků je čeká po zbytek dne. Další prohru 14:16 utrpěli proti Immortals na de_cbble a maraton prodloužení s Astralis nezvládli v poměru 24:28 na de_overpass. Jediné vítězství získali proti OpTic Gaming na de_inferno a po skóre 1-4 opustili turnaj už po základní skupině. Stejně tak je doprovodili i severoameričtí OpTic Gaming (0-5), kteří po výměně stanislawa za Hika do Teamu Liquid stále marně hledají úspěch na mezinárodní úrovni. Velká bitva se tak strhla mezi zbývajícími čtyřmi celky o tři postupová místa.

To měli jisté hráči FaZe Clanu před posledním utkáním s Astralis, ovšem prohra s dánským celkem zamotala celkové pořadí. Švédští fnatic byli na pokraji poslání Immortals domů, ale ani vedení 13:3 na de_mirage jim nestačilo. I druhý gigant ze severu Evropy tak vypadl (2-3). FaZe Clan, Astralis a Immortals tak skončili skupinu za stavu 4-1 a následovala velice výjimečná situace v CS:GO. Trojnásobný tiebreaker, kdy spolu všechny týmy sehrály na jedné a té stejné mapě (de_train) probíhal způsobem klasického OT6 prodloužení. V něm nakonec byli dvakrát úspěšní FaZe Clan a v bitvě o druhé místo zvítězili úřadující vítězové posledního majoru.

Skupina tedy dopadla následovně: 1. FaZe Clan (semifinále), 2. Astralis, 3. Immortals (oba čtvrtfinále), 4. fnatic, 5. NiP, 6. OpTic. De_train byl nejčastěji hranou mapou, kromě tiebreakerů jsme jej viděli v 5 případech, dále se třikrát hrály de_cache a de_inferno, dvakrát jsme zavítali na de_overpass a de_mirage s de_cbble se představili každý po jednom. Nejlepší individuální výkony předváděl Andreas „Xyp9x“ Højsleth z Astralis, mezi nejlepších 5 se (podle mého hodnocení) dále vešli Lucas „steel“ Lopes z Immortals, Nikola „NiKo“ Kovač a Aleksi „allu“ Jalli z FaZe a také Richard „Xizt“ Landström z NiP.

Ve skupině B na nás čekaly hned 4 z 5 nejlepších světových celků podle hltv.org. Společně s Virtus.pro, Natus Vincere, Team North a SK Gaming jsme v akci viděli také Cloud9 a Heroic. Poslední 2 jmenované celky jen málokdo favorizoval na postup, avšak naproti očekáváním se ve čtvrtek hrál daleko vyrovnanější Counter-Strike než o den dříve. Vše odstartovali NaVi proti VP, když tým ze CIS regionu vyhrál 16:9 na de_train a stejným výsledkem zaskočili C9 brazilské SK na de_nuke. V dánském derby zvítězili v prodloužení Heroic 19:17 na de_nuke a domácí Poláci nezvládl de_cbble proti North 13:16. V dalších zápasech se dále zamotávaly výsledky, když VP přejeli C9 16:4 na de_mirage a SK konečně vyhráli první zápas s Heroic 16:5 na totožné mapě. Vše už vypadlo jasně – Heroic měli svoji chvíli slávy proti North, teď však začínají ztrácet, VP se konečně probrali a jdou pro postup, SK po dvou prohrách chtějí opět do playoff a North proti NaVi budou bojovat o poslední místo. Ale opak byl pravdou.

NaVi padli jak s Heroic tak s North a SK ztratili šance na postup s VP po prohře 14:16 na de_inferno, byť dotahovali propastnou ztrátu. Před posledními zápasy tak byla situace následující: NaVi proti C9 a VP proti Heroic – to byly přímé souboje o postup. North proti SK tak hrál pouze o jistotu prvního místa v tabulce, postup jako takový už Dánové měli v kapse. Američané svůj boj však prohráli a další playoff jim tak uteklo, ovšem největším šokem se stalo vítězství Heroic proti VP na de_nuke 16:14. Dánský celek tak poslal domácí miláčky domů a ne do arény. Korunu tomu nasadilo vítězství SK Gaming proti North a Heroic tak díky vzájemným zápasům slavili dokonce první místo ve skupině.

Ta dopadla takto: 1. Heroic (3-2, semifinále), 2. North (3-2, čtvrfinále), 3. NaVi (3-2, čtvrtfinále), 4. Virtus.pro (2-3), 5. Cloud9 (2-3) a 6. SK Gaming (2-3). Nejlepší výkony v této skupině i přes neúspěch jeho týmu Cloud9 předváděl Timothy „autimatic“ Ta, dále se však blýskli i Egor „flamie“ Vasilyev z NaVi, Joao „felps“ Vasconcellos z SK, Kristian „k0nfig“ Wienecke z North a také z Heroic. V béčkové skupině se nejčastěji hrál de_cbble (5x), dále jsme často viděli de_mirage a de_nuke (3x), měli jsme tu čest i s de_overpass (2x) a týmy se také utkaly na de_inferno a de_train (1x).

Playoff nám tedy představilo 6 nejlepších celků skupin – na levé straně pavouka v semifinále čekali FaZe Clan a ve čtvrtfinále spolu bojovali Immortals a North. Na pravé straně pak na vítěze čtvrtfinálového duelu Astralis vs Natus Vincere čekali Heroic.

První zápas v naplněné Spodek Areně tak představil brazilsko-dánskou bitvu. Mapami byly de_cache (pick Immortals), de_overpass (pick North) a deciderem de_cbble. Immortals začínali na první mapě v útoku, ale jejich neutuchající agrese jim přinesla ovoce. Po polovině 13:2 už všichni pomalu vyčkávali rychlý konec, ovšem North se nevzdali a začali dotahovat. Bohužel tipec jim Brazilci zatnuli v posledním kole a vyhráli tak svůj pick 16:14. De_overpass už byl značně vyrovnanější, obě strany shodně 9:6 a čekalo na nás prodloužení. V něm v poměru 4:0 vyhráli Dánové a my se mohli těšit na de_cbble. Znovu však Immortals vytáhli fantastickou T-stranu a s 11 koly v zádech už další návrat soupeře do hry nepovolili. Celou sérii vyhráli 2:1 a jakožto poslední jihoamerická naděje si zajistili místo v semifinále. Muži utkání byli Henrique „hen1“ Teles a Lincoln „fnx“ Lau, oba nasázeli přes 70 fragů v zápase a výrazně se podíleli na postupu svého týmu.
Natus Vincere po pádu dánského týmu vyzvali jejich krajany z Astralis. Opět se očekávalo vyrovnané utkání, ovšem favoritem byli právě vítězové majoru v Atlantě. NaVi právě na tomto turnaji vypadli ve čtvrtfinále s Astralis a určitě se měli za co mstít. Vybrali si de_mirage, Astralis jako kolbiště vybrali de_nuke, což byl hodně diskutabilní pick, jelikož to není jejich zrovna nejsilnější mapa, byť Dánové tvrdí, že kromě de_cbble umějí hrát všechny a deciderem tak zůstal de_overpass. Poměrně solidní T-strana na de_mirage dala NaVi naději, když se strany točily za stavu 8:7 pro Astralis. Bohužel pro východoevropskou stranu byli jejich soupeři nezastavitelní v útoku a ani skvělý ace od Ladislava „GuardiaN“ Kovácse za stavu 8:15 nenakopl NaVi k velkému obratu. Po 16:11 na de_mirage jsme tedy sérii posunuli na de_nuke. A zde Astralis nastartovali svůj raketový pohon a vyvrátili všechny pochybnosti. Opět více než přesvědčivý výkon v útoku a 14 kol na kontě nejlepšího týmu na světě. Vrcholem byl vyhraný force po prohraných pistolích a celkový stav 16:2. NaVi tak pokračují ve své šňůře exitů ve čtvrtfinále a nikoho asi nepřekvapí, že to byl Andreas „Xyp9x“ Højsleth, kdo předvedl nejlepší výkon utkání.

V semifinálových zápasech se tak v sobotu proti sobě postavili FaZe Clan vs Immortals a Astralis vs Heroic.

Nejprve jsme viděli souboj evropských hvězd proti černému koni z Brazílie. FaZe odhodlaní jít si pro svůj veliký triumf hned na prvním LAN turnaji se superstar Nikolou „NiKo“ Kovačem ve svých řadách vyrazili nejprve na de_inferno, což byl pick jejich soupeře. V útoku si nevedli Brazilci špatně a především díky chybám týmu pod vedením Finna „karrigana“ Andersena získali 6 kol. Vypadalo to jako slibný start, ovšem FaZe Clan opět vyrukovali s fantastickým forcem a ve druhém poločase už Immortals k ničemu nepustili. Konečný stav byl 16:9. Na de_mirage tak mohli Immortals předvést další fantastický výkon jako proti fnatic, ovšem vypadalo to, že Evropané byli na svého protivníka dobře připraveni. Nejprve 6 kol za teroristy a následně druhá polovina v poměru 10:1, to dalo dohromady výsledek 16:10 a hlavně 2:0, FaZe Clan tak postoupil a mohl se těšit na první grandfinále pod touto organizací. Všichni hráči hráli skvěle, ale zrak nešel spustit z playů Nikoly „NiKa“ Kovače, ten se stal bez debat nejlepším hráčem série.

V dalším dánském bratrovražedném souboji se proti sobě postavili Astralis a Heroic v BO3 sérii o postup do nedělního finále. Mapami byly de_train (pick Astralis), de_nuke (pick Heroic) a de_overpass. Heroic se poměrně dobře bránili nájezdu červených hvězd, bohužel však sami proti nim si pak vylámali zuby a Astralis získali svůj pick 16:12. Na de_nuke předvedli další kvalitní obranu, když se strany měnily za stavu 12:3 pro Astralis. Divoká výměna kol, kdy každý tým vyhrál po dvou forcech nakonec vyústila v převahu Heroic, kteří však byli zastaveni znovu na 12 kolech. Další výhra 2:0 pro Dány a už třetí grandfinále za poslední 3 měsíce tak čekalo na Astralis. Andreas „Xyp9x“ Højsleth tentokrát přenechal svůj osobní triumf svému sniperovi Nicolaiovi „device“ Reedtzovi.

Neděle, 5.3. 2017, 19:00, Spodek Arena, Katovice, Polsko. Grandfinále v podobě BO5 série mezi FaZe Clanem a Astralis začíná.

Evropané si vybrali de_cache a de_nuke, zatímco Dánové zvolili de_overpass a de_inferno. Deciderem zůstal de_train. Vyrovnanost byla nejčastěji omílaným slovem, ovšem na první mapě se nám jí moc nedostalo, když monstrózní T-stranou získali FaZe vedení 10:5, které přetavili ve vítězství 16:9. První krok tak měli za sebou a Astralis vypadali přeci jen o něco slaběji. To se potvrzovalo i na de_overpass, dokud ve 21. kole při stavu 9:11 nepřevedl Peter „dupreeh“ Rothmann ace s deaglem, který nemá obdoby a zastínil s ním tak všechny skvělé momenty turnaje. Při víceméně ecu, kdy on jako jediný měl kevlar, zastavil komplětně push na B plant a totálně otočil průběh hry. Astralis se dostali na koně a otočili mapu do stavu 16:12. Na de_nuke se opět ozvala bosenská hvězda FaZe, která je stála půl milionu americký dolarů. 27 fragů ale stejně nestačilo a Astralis vzali druhou mapu svému soupeři. Opět se však ukázal deaglemaster pro Astralis. Tentokrát bez kevlaru a s AK-47, když se 100 HP přežil a hlavně vyhrál 1v3 situaci za stavu 13:12! To vypadalo jako poslední rána pro FaZe, jenže na de_inferno znovu ukázali, že se odmítají vzdávat. V obraně se mohli plně spolehnout na více než kvalitní výkon finského snipera, jenž jim zařídil 9 kol, přičemž to poslední připsal na vrub svéhu týmu dokonce AWP-acem. Astralis však předvedli, že umějí bránit taktéž velice solidně. Tentokrát zvládli force po pistolích oni a to bylo dostatečným palivem pro jejich motory, aby vítězství na 4. mapě nepustili. Celkový stav finále tedy FaZe Clan 1:3 Astralis a nadvláda dánského týmu nad CS:GO světem pokračuje. Ve finále možná nenastřílel nejvíce fragů, ovšem jeho individuální momenty zachránily jeho spoluhráče a tak se pro mě mužem utkání stal Peter „dupreeh“ Rothmann.

Jsou skutečně Ninjas in Pyjamas mimo světovou elitu?

Nepostup ze skupiny = neúspěch. Ovšem je tomu doopravdy tak i v tomto případě? NiP prohráli dvakrát 14:16, navíc jedno nezvládnuté prodloužení k tomu. K jejich postupu tedy nechybělo mnoho, možná to štěstí bylo na straně soupeřů. Minimálně Richard „Xizt“ Landström se předvedl ve fantastické formě a pokud bude mít podporu killů od Christophera „GeT_RiGhT“ a Patrika „f0rest“ Lindberga, mohli by NiP pomýšlet v roce 2017 na návrat mezi nejlepší. Stále jim však chybí primární AWP hráč, přeci jen střídání mezi 2 hráči vzhledem k T nebo CT straně není optimální a NiP na tomto musejí ještě zapracovat, jejich map pool s návratem de_inferno může být opět o něco silnější, ale chybí jim trpělivost v exekucích a coach Björn „THREAT“ Pers tak má na čem pracovat.

Fnatic jsou zpět.

I přes nepostup do Spodek Areny mohou být fnatic spokojení. Jen kvůli individuálním chybám ztratili 2 zápasy, které je mohly posunout do top 6 a určitě to budou chyby, které před dalším LAN turnajem odstraní. Olof „olofmeister“ Kajbjer a Jesper „JW“ Wecksell našli svoji hru, kdy sniper fnatic opět dělá svá šílená rozhodnutí a překvapuje soupeře v každém kole. Pokud i Freddy „KRiMZ“ Johansson dá vzpomenout svým schopnostem bránit site bez pomoci spoluhráčů, budeme svědky návratu jedné z CS:GO dynastií.

Immortals brazilským týmem #1?

Jejich úspěch v podobě semifinále překvapil všechny. Lincoln „fnx“ Lau dokonale zapadl mezi ostatní krajany a byl hlavním strůjcem úspěchu. Henrique „hen1“ Teles se nebojí žádného duelu a agresivní styl brazilskému temperamentu jednoznačně vyhovuje. Ovšem v potaz musíme brát několik věcí. Immortals jsou tak stále v „honeymoon“ fázi a ostatní týmy už tak ví, jakým způsobem hrají a mohou se na ně připravit. Kromě souboje o nejlepší tým světa, který už však v Katovicích byl víceméně rozhodnut, se tak v dalších měsících můžeme těšit, zda SK Gaming budou schopni ubránit svůj trůn alespoň doma.

Virtus.pro a jejich konzistence.

Finále majoru, vítězství na DreamHack Masters, základní skupiny na IEM. Taková je bilance 3 posledních velkých offline turnajů pro Virtus.pro. Vypadá to, že v roce 2017 se tak nic nezměnilo a standardní výkon od spolu nejdéle hrající sestavy bude pokračovat. Musíme však mít na paměti formát základní skupiny, ať je názor kohokoliv jaký chce, hrát pětkrát BO1 v jeden den neodliší nejlepší týmy od zbytku světa a koneckonců vyrovnanost celé skupiny to jen dokazuje. VP si však vybrali maximum ze svých slabších momentů a vypili tak kalich hořkosti až do dna. Vítězství-semifinále-čtvrtifinále-skupiny. Takto se umisťovala banda okolo Wiktora „TaZ“ Wojtase od roku 2014 na turnajích pořádaných ve světovém městě gamingu. Otázkou tedy je, co udělají po zbytek roku pro to, aby jejich výkon byl konzistentní, to je totiž jediný problém, se kterým se teď potýkají, protože v momentě, kdy Janusz „Snax“ Pogorzelski netrefuje své střely, nemají se Virtus.pro o koho opřít.

Prokletí Natus Vincere pokračuje.

Od úspěchu v New Yorku na ESL One stále NaVi čekají na další triumf. Na majoru vypadli ve čtvrtfinále, v Las Vegas v rámci DH Masters taktéž a stejný osud je potkal i uplynulý víkend. Oleksander „s1mple“ Kostyliev není schopen sám dotáhnout svůj tým na vrchol a i přes návrat Ladislava „GuardiaN“ Kovácse, nebo alespoň záblesk návratu, chybí NaVi větší přesnost v jejich strategiích a to je činí slabšími, navíc map pool už také není tak silný a coach Sergey „starix“ Ischuk bude muset stejně jako jeho kolega v NiP hodně zapracovat se svými svěřenci.

FaZe Clan po 4 dnech tréninku v grandfinále, co dokáží dále?

Je to až neuvěřitelné. Pouhé 4 dny stačily tomuto celku, aby prorazil až do finále a to ztratili mapy pouze s vítězem turnaje. Můžeme se jen těšit, co přijde v následujících měsících, kdy budou mít na trénink daleko více času. Nikola „NiKo“ Kovač fantasticky zapadl mezi ostatní superhvězdy a pod vedením Finna „karrigan“ Andersena to vypadá, že FaZe mají neuvěřitelný potenciál dostat se mezi nejlepší. V Katovicích vyslali tedy jednoznačnou zprávu do světa: místo top 10 jsou schopni konkurovat na hranici top 4 a Astralis tak roste další konkurent o světový trůn.

Dánsko kraluje světové scéně.

Polovina účastníků playoff byla dánských. Heroic, North a pochopitelně Astralis. Přes Švédsko, Francii a Brazílii se tak dynastie přesouvá zpět na sever Evropy. North má neuvěřitelný potenciál, bohužel však zatím Mathias „MSL“ Lauridsen nenašel dostatek síly, aby tým řádně usměrnil. Chybí jim týmovost a schopnost provádět své exekuce jak se sluší a patří. Možná je chyba v komunikaci, ale ta se bude jistě lépe odstraňovat po tom, co norského reprezentanta Rubena „RUBINO“ Villaroela nahradil Philip „aizy“ Aistrup. Jeden z aspirantů na nejlepší tým světa tak začíná ztrácet a před dalším turnajem budou muset zapracovat na týmovém výkonu, protože všechny důležité individuální posty mají obsazeny, především René „cajunb“ Borg předváděl fantastické výkony s AWP. Heroic i trochu se štěstím opanovali skupinu B, ale nic nebylo náhodou. Valdemar „valde“ Bjørn Vangså se stává lepším a lepším hráčem a ukazuje všem, že rok 2017 bude průlomový nejen pro něj, ale i pro zbytek jeho týmu. Semifinálová účast je pouhým začátkem a Heroic tak mohou navázat na své dánské kolegy z North, kteří byli v naprosto totožné situaci loni a teď patří mezi světovou špičku.

Astralis nezpochybnitelným týmem #1.

Kdo měl pochyby před polským světovým šampionátem, teď musí přiznat, že se mýlil. Od října, kdy se k týmu přidal in game leader Lukas „gla1ve“ Rossander, se Astralis ukázali na 6 offline turnajích, šestkrát se dostali do semifinále, pětkrát do finále a třikrát ve finále uspěli. Za 3 měsíce si jen triumfy vydělali přes milion dolarů a založili tak novou éru CS:GO. Kromě de_cbble jsou schopni silně konkurovat a v mnoha případech také dominovat jakémukoliv soupeři na jakékoliv mapě. S akvizicí sportovní psycholožky totálně zmizel „chokestralis“ efekt a vůbec Astralis berou svoji práci dost sportovně. Hlídání jídelníčku, pravidelné posilování, tohle je jejich denní chléb, který přináší jeden úspěch za druhým. Hvězdný Nicolai „device“ Reedtz, který už přes rok čeká na negativní bilanci na offline turnaji, král clutchů Andreas „Xyp9x“ Højsleth (vítěz MVP turnaje v Katovicích), to jsou v současné chvíli 2 největší a nejpevnější pilíře úspěchu dánské pětice, takže ve finále ani nevadí, že Markus „Kjaerbye“ Kjaerbye není tou hvězdou, za kterou ho všichni měli a plní spíše roli průměrného hráče. Můžeme se jen těšit na další profesorské výkon těchto hráčů a další trofeje, protože vyrovnat se jejich úrovni je v současné době nesplnitelný úkol a po výkonu ve Spodku jim smekl klobouk nejden soupeř včetně kapitána SK Gaming, Gabriela „FalleN“ Toleda.

Napsat komentář