1. 2. 2017 Ondřej Báča

Shrnutí CS:GO Majoru v Atlantě

Komentátor a analytik Jiří „Bananides“ Johanides nám sepsal jeho pohled na uplynulý ELEAGUE Major v CS:GO: První major, jenž využil ve své základní skupině švýcarský formát nám již skončil. Byli jsme svědky dosáhnutí týmu Astralis vrcholu. Pojďme si společně zrekapitulovat nejdůležitější momenty turnaje, který se odehrával od 22. do 29. ledna 2017.

Švýcarský formát rozhodl o postupu 8 týmů do playoff a zisku statutu legend, který zajišťuje automatický postup pro jádro týmu (alespoň 3 hráči ze sestavy) na další major. Natus Vincere, od kterých se čekalo mnoho vzhledem k jejich monstrózním přípravám před turnajem, propluli skupinou jako nůž máslem a po 3 vítězstvích slavili postup. Stejný osud potkal i Virtus.pro. Po nich se do playoff protlačili SK Gaming, fnatic a Gambit Gaming, kteří museli překousnout hořkost jedné porážky. Těsně se protlačili i Astralis, FaZe Clan i Team North se 2 porážkami.

Los proti sobě do čtvrtfinálových duelů postavil 2 největší aspiranty na titul: Natus Vincere a Astralis. Další dvojice tvořili Gambit Gaming a fnatic, Virtus.pro vyzvali Team North a SK Gaming čelili FaZe Clanu. Jednu z nejlepších sérií odehráli Na’Vi a Astralis, kde zvítězila dánská strana, zatímco fnatic zdolali Gambit. Na druhé straně pavouka předvedli Virtus.pro jeden z nejlepších comebacků, co jsem kdy spatřil, když ze stavu 3:12 na rozhodující mapě vytvořili výhru 16:13 a i když SK prohráli poměrně jednostranně první mapu, nedali na dalších dvou FaZe sebemenší šanci.

Astralis po problémech s uzavřením na první mapě bez potíží přehráli fnatic na mapě nuke. Ve druhém semifinále se proti sobě postavili stejně jako v Kolíně Virtus.pro a SK Gaming. Jedna z nejlepších sérií celého turnaje přinesla na 2 mapách 66 kol a nakonec ji pro sebe urvala polská pětice.

Celé playoff nám předvádělo nejúžasnější Counter-Strike za poslední dobu. Ovšem masivní třešní na tomto dortu jménem ELEAGUE Major 2017 bylo samotné grandfinále. Oba týmy si jen velice těsně připsaly své picky a v decideru předvedli Astralis neuvěřitelné zmrtvýchvstání, když za T stranu na trainu zvládli otočit průběh mapy ze skóre 7:13, aby si tak jádro jejich týmu při svém desátém pokusu na majoru připsalo konečně historicky první titul.

Nejlepším hráčem podle serveru hltv.org byl vyhlášen Markus „Kjaerbye“ Kjaerbye (140 HS za 13 map), který jen o 3 dny nestihl překonat rekord hráče Jesper „JW“ Wecksell pro nejmladšího vítěze major turnaje v CS:GO. Nezklamal ani Nicolai „device“ Reedtz (K/D ratio 1.36, ratingem 1.22 byl nejlepším ze svého týmu) a všem tak dokázal, že je na cestě stát se jedním z nejlepších hráčů všech dob.

Jsou dny Chokestralis u konce? Vypadá to, že ano. Byť device dal svými výkony ve finále trochu vzpomenout na doby, kdy se Dánové dusili v důležitých momentech, avšak v tom nejdůležitějším ze všech se dokázali nakopnout k obratu. Kdoví, možná tomu pomohl sportovní psycholog, se kterým měl vítězný celek schůzku den před finále.

Virtus.pro nám znovu předvedli, že oplývají tolika zkušenostmi a mentální silou, a tak není radno je odepisovat. Po 2 letech, 10 měsících a 12 dnech se opět dostali do grandfinále majoru turnaje, když naposledy měli tu čest na domácí půdě při příležitosti na EMS One Katowice 2014. O to více, když VP měli minimum času na přípavě vzhledem k WESG Global Finals v Číně. Jenže jejich odhodlání a oddanost této hře je daleko důležitější a pod vedením Wiktora „TaZ“ Wojtase zavčali ústa všem kritikům, kteří je odsuzovali už během čtvrtfinále.

SK Gaming taktéž překonali mnohé predikce a veškerá očekávání, když i s foxem coby stand-in hráčem dokráčeli až do semifinále, kde neměli daleko od postupu. Je tedy jen otázka, co nám předvedou v plné sestavě, až se mezi 4 dvojnásobné major vítěze přidá felps z celku Immortals. FalleN se nemohl plně soustředit na svoji hru, když musel koordinovat právě foxe, aby plnil svoji roli v týmu přesně podle představ kapitána.

Na’Vi ještě nemohli prokázat své zlepšení naplno. Ano, dříve nebo později by museli na Astralis narazit, ovšem i tak to byl smolný los pro tým z východu Evropy. DreamHack Masters v Las Vegas nám snad odhalí více z posunu tohoto celku. Rozhodně však můžeme říci, že rozšířili svůj map pool, který byl například na Intel Extreme Masters 2016 v Oaklandu dost chabý. Ostatně za 2 týdny nám další americký turnaj začíná a tým se pod vedením legendárního Sergeye „starix“ Ischuka bude moci znovu předvést.

V neposlední řadě je nutné zmínit překonání dalších rekordů. O jeden se postaral mladík Emil „Magisk“ Reif z Teamu North. Ve čtvrtfinálovém zápase proti Virtus.pro se postaral o naprostou senzaci. Během první poloviny na mapě cobblestone nastřílel 29 fragů, což se nikomu jinému na majoru ještě nepovedlo. Více killů za jeden poločas na jakémkoliv turnaji měl pouze ruský reprezentant Georgi „WorldEdit“ Yaskin, který nasázel v ELEAGUE Season 1 zabití 31 proti Echo Fox. Ovšem pozoruhodnějším rekordem byla sledovanost. Ta byla hodně zpochybňována po tom, co Valve zrušilo stránky zabývající se sázením skinů. První major roku 2017 nám však nastínil blízkou budoucnost. Rekord, který byl doposud 1.35 milionů sledujících (grandfinále MLG Columbusu 2016) byl překonán na hodnotu 1,399,518 souběžných diváků na Twitch kanále, jenž viděli rozhodující mapu turnaje. Toto číslo ovšem nezahrnuje počet diváků na TBS (americká televizní stanice) a diváky z čínských streamů, dá se tak bezpečně předpokládat, že in-game počet diváků překonal 1.4 milionu s tím, že celkový počet se vyšplhal až ke 2.4 milionům diváků. Counter-Strike tak zaujal první místo ve sledovanosti mezi všemi elektronickými sporty na širém světě.

Napsat komentář