S ubývajícím počtem prefabrikovaných klasických herních počítačů od značky ASUS ROG se začíná objevovat experimentování s „herní“ řadou ASUS TUF AURA PC. Oproti ROG tato řada nemá cílit na extrémní takty procesorů, grafik či pamětí RAM, ale naopak má zaujmout chudého studenta, který si zrovna našetřil nějaký ten peníz na svůj první PC a nemá zkušenosti se skládáním naprosto vlastního počítače. Zároveň je důležité zmínit, že řada ASUS TUF AURA PC se neohání extrémním výkonem, ale spíše dlouhou životností celé sestavy.
Řada počítačů ASUS TUF AURA má několik možných variant komponentů, nejlevnější z nich obsahuje 8GB paměti RAM, I3-8100 a k tomu všemu je přibalena i grafická karta 1050TI s vlastní 4GB pamětí. Což za cenu 23 988,- (v době psaní recenze) skutečně není špatné vzhledem k tomu, že součástí této ceny je také 240GB SSD disk a 2TB pevný disk řady SEAGATE. Všechny tyto komponenty jsou pak vloženy do designově velice zajímavé CASE, kterou ve spolupráci s ASUSem vyrobila firma IN WIN. Co se pak týče jednotlivých variant, tak se kromě nejlevnější varianty, kde byla vyměněná i základní deska, mění jen počet pamětí RAM, procesor a grafická karta, v nejsilnější variantě však najdeme i silnější zdroj (600 W). Zároveň je třeba podotknout, že kromě zmíněných verzí počítače se můžete setkat i s jinými konfiguracemi, jelikož je možné daný počítač měnit podle přání kupujícího.
Přímo námi testovaný kus pak obsahoval I5-8500 společně s grafickou kartou 1060 6 GB a 16GB RAM. Vše je osazeno na základní desce ASUS TUF B360-PRO Gaming. Počítač je zároveň chlazen vzduchovým chladičem CoolerMaster Hyper 212 led. Co se týče tohoto chlazení, tak podle mého názoru bylo zvoleno skutečně dobře, jelikož procesor v maximální zátěži při stres testech dosahuje krásných 60 stupňů a grafická karta pak 58 stupňů. V obou dvou případech počítač běžel v zátěžovém testu více než hodinu, nehledě na to, že daná verze neobsahuje žádný přídavný ventilátor, tudíž není dosaženo dostatečného AIR FLOW. Důležitější než teploty jsou potom už jen výsledky benchmarku v samotných hrách. Nejprve jsme vyzkoušeli graficky náročnější Rise of Tomb Raider, který ve hře dosáhl průměrného FPS 59,85. Zároveň tato hra byla nastavena na ultra detaily při full HD rozlišení. Na druhou stranu je však daný počítač zaměřený spíše na hráče e-sportových her, jako je například Counter Strike Global Offensive. V této hře se nemusíte bát, že byste i na 144 Hz monitoru měli grafické lagy, jelikož hra jede plynule na 200 FPS, jen pokud se dostanete do kouře, tak se určitě připravte na pád FPS na řádově 80. Tudíž co se výkonu týče, určitě bude na aktuální hry dostatečný.
Nyní se již přesuneme k samotnému zpracování, protože to už je z mého pohledu daleko zajímavější. Velice často se totiž setkávám s nepříliš dobře seskládanými počítači, protože buď je provedený cable management jako od malého dítěte, nebo technici, kteří skládají počítače v korporacích, považují elektrikářské stahovačky za sprosté slovo, a proto je nepoužívají. Ovšem ani jedno není tento případ. Nejen, že je cable management proveden na úrovni, ale také se nešetřilo ani elektrikářskými pásky, tudíž ani při převozu se vám nic neodpojí.
Mimo zpracování a výbavy je možné počítač plně upgradovat. K dispozici máte dvojici volných 2,5“ slotů na SSD disky, ale také jeden volný na 3,5“ disk a zároveň dvojici volných RAM slotů.
Velice nemilé a nedokončené je ovšem bohužel upnutí grafické karty. Za tento problém však může samotný výrobce CASE. Jelikož jsme měli počítač zapůjčený z herny, tak na něm bylo vidět, jak vypadá po pár měsících velice intenzivního používání. Vzhledem k tomu, že karta má svou jistou, poměrně velkou váhu, tak bych očekával, že CASE bude disponovat nějakou podporou. Základní deska sice obsahuje vyztužený slot a grafická karta kovový backplate, ale i přesto se grafická karta po pár měsících řádným způsobem prohne, čímž hrozí, že se poškodí. A při převozu se i přímo nám jednou stalo, že se grafická karta dokonce vylomila úplně.
Celkově tedy podle nás daný počítač za přijatelnou cenu nabízí přijatelnou možnost vlastní konfigurace a zpracování na vysoké úrovni, i když by se, co se grafické karty týče, hodilo nějaké vylepšení. Daná konfigurace je určitě vhodná na hraní nových titulů, ačkoliv předskládané konfigurace nedisponují novějšími grafikami. To už je ale spíše takové zamyšlení namířené na ASUS, že by bylo dobré se prezentovat minimálně RTX 2060. Navíc v případě TUF AURA GAMING PC verze 2.0 bych určitě doporučil podpěru grafické karty.