26. 2. 2019 Ondřej Báča

Recenze nových RoG vodníků Ryuo a Ryujin

Vzhledem k tomu, že i my musíme naše sestavy něčím chladit, tak jsme si řekli, proč nepožádat strýčka ROG o nějakou dvojici chladičů, zvlášť když se na trhuzrovna objevily dva nové, které nás zaujaly.

RoG chladiče Ryuo a Ryujin

Ale nepředbíhejme. Osobně nesnáším AiO chladiče, většinou jsou drahé, velké (co do velikosti radiátoru) a velice často také neúčinné aneb raději si za levnější cenukoupím sice obrovský (v prostoru procesoru) a občas i nevzhledný vzduchový chladič, který má ale velice často daleko vyšší účinnost. Zároveň tím ovšem nekritizuji běžné vodní okruhy, které mají díky expanzním nádobám možnost vychladit chladicí kapalinu, aby se teplou vodou pak naopak procesor nezahříval. Ale teď již přímo k věci. ROG přišlo na trh s něčím novým, neohraným, co dokáže zaujmout. Konkrétně se jedná dvojiciAiO chladičů Ryuo a Ryujin a vzhledem k tomu, že my máme dvojici observer a stream PC, tak jsme si řekli, že to k sobě vzájemně moc hezky ladí, tak co kdybychom je použili (ve skutečnosti byl ale příběh takový, že nám velký vzduchový chladič neumožňoval osadit všechny 4 sloty pamětí RAM,proto ho bylo potřeba nahradit něčím menším). No a tak je tu máme!

RoG Ryuo

Ryuo je „levnější“ varianta, která dosahuje maximální velikosti 240mm, je tedy chlazena maximálně dvojící 120mm ventilátoru. Vodní blok je pak designově laděn do válce, čímž velice nápadně připomíná vodní blok od značky NZXT, ovšem hned na obrázcích si všimnete něčeho zvláštního. Běžně se tento chladič objevujes logem ROG, dalším faktem ovšem je, že se na něm nachází malinkatý OLED displej o velikosti 1,77 palců. Vespod pak sice samozřejmě naleznete klasické RGB podsvícení, které lze synchronizovat s Aurou, celkovou světelnost tohoto podsvícení bych ale označil za nerušivou, dokonce až decentní, a pokud PC nevidíte v opravdové tmě, tak si tohoto RGB ani nevšimnete. Zato si ovšem samozřejmě všimnete displeje, na kterém můžete libovolně promítat GIF nebo řadu předdefinovaných obrázků (většinou log od ROG).

Ryuo je ale zajímavý nejen po designové stránce, přitažliváje totiž i jeho účinnost. Osobně jsme ho testovali na našem Ryzen 5 2600x, který byl taktovaný na rovné 3,95 GHz, tudíž už svou základní výhřevností (95W TDP) dá chladiči pořádným způsobem zabrat. Zároveň jsme neměniliteplovodivou pastu, ale ponechali jsme základní pastu z výroby. A jakých maximálních teplot jsme tedy nakonec dosáhli? Po hodině a půl dlouhém stres testu jsme dosáhli maximálních teplot 64 stupňů, bez zátěže pak stabilních 25 stupňů. Zároveň ale dodané ventilátory, které mají maximálně 2500RPM,nevytvářely žádný extrémní hluk, spíše by se dalo říct, že daleko více byla slyšet samotná vodní pumpa.

Celkově na mě Ryuo skutečně zapůsobil a zároveň mě překvapilo elektrické napájení prostřednictvímSATY. Na druhou stranu mě ovšem velice zklamalo připojení USB, které je důležité pro měnění obsahu OLED displeje. Ani v roce 2019 ještě není zcela běžné USB-C a vzhledem k tomu, že jsem USB vkládal až po uložení pumpy na procesor, přičemž se do pumpy zároveň vkládá ještě i synchronizační USB, tak mi věřte, že jsem si párkrát zanadával, protože jsem neviděl, jestli USB vkládám správně. Zároveň mě zklamal systém montáže na AMD. Zatímco k Intelu je dodáván (sice plastový, ale alespoň nějaký) backplate, tak k AMD bohužel musíte (pokud měníte z nějakého jiného než boxového chladiče) najít originální backplate (a vzhledem k tomu, že náš KRÁL GAMINGU ztrácí věci ve své velké kanceláři, tak mi věřte, že tam originální backplate není).

KUPUJTE NA CZC.CZ

RoG Ryujin

Ryujin je oproti prvnímu typu dražší variantou. Kromě verze, kterou jsme obdrželi my (tedy 240mm) se pak dále prodává i ve 120mm verzi a 360mm. Velikost radiátoru pak samozřejmě ovlivňuje účinnost chlazení, a proto jsme se vydali zlatou střední cestou(i když tím pádem nemáme možnost porovnání). Tento chladič jsme osadili na náš INTEL I7-8700K, který běží stabilně na 4,4 GHz.Design této verze chladiče vytváříjakýsi nepravidelný čtverec, o čemž ale po chvíli zjistíte, že je to jen pouhé zdání, protože se jedná o magneticky přichycený kryt. Pod tímto krytem pak objevíte téměř totožnou válcovou pumpu. Problémem u tohoto designu chladiče je pak to, že u něho nemáte možnost případného otočení o 180 stupňů, jelikož pak nejdou natočit ani samotné trubky, které vedou k výměníku tohoto chladiče. Další nevýhodou je to, že výřez nutí tyto trubky vést přímo vzhůru, tedy v úhlu 90 stupňů k procesoru, tudíž dané trubky nelze schovat ve vrchní částí CASE a poměrně nevzhledně pak překrývají RAM sloty (včetně pamětí RAM). Zároveň, stejně jako Ryuo,obsahuje tento chladič 1,77palcový displej, na který je opět možné promítat jak informace o počítači, tak zároveň vlastní grafiku, popřípadě GIF.

Co se Ryujina týče, tak samotný design chladiče mě celkově zklamal, protože po důkladném prohlédnutí vypadá spíše on jako levnější variantaRyua. Zároveň také nemá oddělitelné USB, tudíž jste nuceni ho napojit přímo do USB. Na druhou stranu má ovšem daleko tišší chod, který je zajištěn dvojicíNoctua chladičů, přesněji se pak jedná o chladiče Noctua NF-F12, které jsou ale tišší jen kvůli tomu, že využívají nižších otáček (Ryuo až 2500PWM,Ryujinjen 2000PWM). Zato má aleRyujin vyšší účinnost zajištěnou prostřednictvím AIR Flow.

A jaký byl tedy výsledek měření v tomto případě? Krásných a udržitelných 63 stupňů, což je na daný takt i procesor poměrně slušné. Čímž se dostáváme k tomu, že předchozí chladič byl FSP Windale 6,oproti tomuto chladiči se tak teplota snížila o 7 stupňů.

KUPUJTE NA CZC.CZ

Srovnání

A co se týče samotného porovnání mezi těmito dvěma chladiči? Ryuo vsází na „klasický“ vzhled AiO chladičů, který je vylepšen OLED displejem a který možná paradoxně ve výsledku není až zase tak špatný,protože ho shledávám i daleko praktičtějším. Ryujin je naopak „moderní“ a větší, čímž má samozřejmě i větší účinnost, dále je ovšem pravdou, že výřezový design je v tomto případě bohužel nesmyslný a kdyby daný chladič nevypadal bez krytušpatně, tak bych ho používal bez něj.

AUTOR: Michael Franěk, hardware expert Hitpoint.cz

Comment (1)

Napsat komentář