Na vyzkoušení jsme od ASUS dostali také klávesnici, konkrétně se jedná o RoG model Strix SCOPE, který míří do vyšší třídy, a to zejména díky svému zpracování. Ovšem hezky popořadě.
Klávesnice ROG Strix SCOPE totiž není ledajakou klávesnicí, protože je designována přímo pro hráče FPS her. Logicky se nyní nabízí otázka a proč vlastně? Odpověď je jednoduchá. V první řadě je plnohodnotně mechanická, to znamená, že díky mechanice, která je v této klávesnici použita, mají hráči naprostou kontrolu nad svým hraním. O každičký stisk se zde totiž starají světově proslulé německé spínače Cherry MX. Dalším bonusem, který uvítají zejména FPS hráči, je jasné vyznačení klíčových ovládacích kláves, tedy WSAD. Tyto herní klávesy pak má hráč možnost vyměnit za klasické referenční klávesy, které jsou rovněž součástí balení. Mezi další bonusy pak patří klávesa CTRL, která je oproti běžným klávesnicím až dvojnásobně širší. Co se týče kláves, je jistě vhodné zmínit i to, že je celá klávesnice podsvícena prostřednictvím RGB led diod, které lze plnohodnotně synchronizovat se známou AUROU příznačnou pro ASUS.
Mezi další přednosti této klávesnice se pak řadí možnost uložení kabelu v závislosti na směru hraní. Nevím, zda s tím máte nějaké zkušenosti, ale reálně někteří hráči (zejména CS: GO) skutečně natáčejí klávesy v úhlu téměř 90 stupňů, aby se jim lépe hrálo. Díky drážkám, které jsou na spodní straně klávesnice, tím pádem takovým hráčům nebude kabel od klávesnice nijak zavazet, protože ho mají možnost efektivně schovat pod samotnou klávesnici. Další přednost je již spíše technologického rázu, a tak ji reálně nejde příliš poznat na první pohled. Konkrétně mám na mysli vychytanou technologii anti-ghostingu, což je funkce, kdy při stisknutí více kláves naráz nedojde k tomu, že se některé klávesy nenapíšou. Jinými slovy můžete do klávesnice klidně uhodit hlavou a ta vám následně vypíše všechny stištěné znaky, které jste tou hlavou zmáčkli.
Poslední poznatek, který také jistě stojí za zmínku, je váha klávesnice. Daná klávesnice je totiž daleko těžší než běžné klávesnice, díky čemuž se nikam neposune, hned co se o ni mírně opřete.
Pocity
Teď se dostáváme k odstavci, ve kterém budu mluvit o svých vlastních subjektivních pocitech, a ačkoliv se s nimi nemusíte ztotožňovat, tak se v rámci nich pokusím vyzdvihnout všechny výhody této klávesnice.
Osobně totiž nemám k mechanickým klávesnicím zrovna vřelý vztah, a to zejména proto, že jsem aktuálně již spíše okrajovým hráčem, a tak klávesnici daleko častěji využívám k psaní, než k hraní. Možná právě proto jsem byl zpočátku k této klávesnici až příliš odtažitý, ovšem ukázalo se, že naprosto bezdůvodně. Klávesnice je totiž ideálním parťákem i pro psaní, její jedinou nevýhodou snad může být mírně hlasitější klapavý zvuk, který je ale pro každou mechanickou klávesnici typický. Ovšem na druhou stranu co až tak příliš typické pro mechanickou klávesnici není, je pohodlí, které mi tato klávesnice nabídla, přičemž dostatečná šířka pro stisk jakékoliv klávesy je už jen pomyslnou třešničkou. Reálně jsem si ale nejvíce zamiloval funkci RGB, která v tmavém prostředí, ačkoliv často nekoukám přímo na klávesnici, nabízí naprostou čitelnost jednotlivých písmen. Zároveň mě překvapila i paměť klávesnice, protože jsem si na ní u jednoho počítače nastavil podsvit a toto nastavení se pak automaticky s klávesnici přeneslo i na jiný počítač bez nutnosti instalace dalších ovladačů. Zároveň jsem velice ocenil i to, že i přes záměr ke kterému je tato klávesnice určena, nedosahuje nijak enormních rozměrů, protože má klasické rozložení kláves. Někteří sice samozřejmě mohou absenci speciálních MACRO kláves považovat za obrovskou tragédii, mně ovšem výběr kláves a možnost určit si vlastní nastavení prostřednictvím FN tlačítka naprosto vyhovuje.
Poslední oblastí, které bych se chtěl u této klávesnice dotknout, je možnost čištění, což je problematika, která by podle mě k jakýmkoliv zmínkám o klávesnicích měla automaticky patřit. Daná klávesnice se totiž dá velice jednoduše vyčistit hadříkem, a pokud se snad dostane nějaká špína pod klávesu, tak není nic jednoduššího než ji vytáhnout, vyčistit a opět vrátit na své místo. Stejně tak si myslím, že pokud dojde, nedej bože, k poškození klávesy, není nic složitého na tom danou klávesu koupit a vyměnit (problémem by pak ale v tomto případě samozřejmě mohla být její dostupnost).
Závěrem mi nezbývá nic jiného než konstatovat, že se mi s touto klávesnicí bude po odeslání recenze velice těžko loučit. Dalo by se říct, že mi za danou zkušební dobu již téměř přirostla k srdci, a to zejména díky pohodlí, které nabízí při psaní.
Závěr
Suma sumárum tato klávesnice jistě dokáže změnit pohled na mechanický druh klávesnic, je pohodlná, rozhodně není jen pro hardcore hráče FPS her (hrál jsem na ní ARK: Survival, abych šel proti proudu). Má čitelné široké klávesy a AURA, kterou vyzařuje, je více než epická.
Závěrem se ovšem pomalu dostáváme k tomu jedinému negativnímu bodu, který by vás snad mohl od dané klávesnice odradit, a tím je její cena aneb nebudu nikoho přesvědčovat o tom, že 3 513,- Kč (9.9.2019 Heureka.cz) je za takovou klávesnici málo. Bohužel je tedy cena této klávesnice poněkud vyšší, ovšem na základě své osobní zkušenosti si troufám tvrdit, že je adekvátní, už mimo jiné proto, že změnila můj názor na mechanické klávesnice, a proto věřím, že svých peněz rozhodně nebudete litovat.
AUTOR: MICHAEL FRANĚK, HARDWARE EXPERT HITPOINT.CZ