9. 1. 2020 Ondřej Báča

Recenze herního notebooku ROG Zephyrus S

Pokud jste pod stromečkem nenašli vytoužený stroj, který jste si tak moc přáli, tak vám nejspíše nezbude nic jiného, než si ho pořídit v povánočním výprodeji. A právě pro tento případ vám přináším tip na zaručeně úspěšnou koupi!

Daný přístroj se vznešeným názvem ROG Zephyrus je mašinka, kterou by měl vlastnit každý hráč, který touží po plnohodnotné náhradě za stolní počítač. A proč? To vám objasním v následujících odstavcích.

ROG Zephyrus je dalším silným strojem ze série ROG. Právě tento kousek je skutečně hoden svého jména, protože se jedná o velice unikátní stroj, který je propracovaný do sebemenších detailů.

Na první pohled rozhodně zaujme už jeho vzhled: krásné linie úzkého rámečku okolo obrazovky, žádný přeplácaný design a k tomu navíc akceptovatelné rozměry. Přesně tak by se dal v jedné větě tento notebook popsat. Předností jeho vzhledu je však ještě o něco více. Obsahuje totiž něco, co u běžného notebooku (a to ani u toho herního) normálně neuvidíte. Tato přednost by se dala popsat jako funkční vzhled, čímž mám na mysli to, že pokud notebook otevřete, tak se jeho tloušťka téměř zdvojnásobí. Příčinou tohoto nárůstu je to, že se prostě a jednoduše prakticky celý spodní kryt notebooku otevře, a tím pádem dochází k naprosto totálnímu vychlazení komponent. Podrobněji si o této vychytávce povíme ještě v dalších odstavcích, protože to opravdu stojí za zmínku.

Dále je v oblasti designu důležité zmínit ještě další podstatnou věc, kterou se tento notebook odlišuje, a tou je naprostá absence integrované webové kamery. Já osobně tento krok vítám, protože si myslím, že kamera jako taková je přežitek a navíc integrované kamery ani nemají zrovna valnou obrazovou kvalitu. Pokud byste ale i přesto nutně potřebovali webovou kameru, tak se přímo v balení notebooku nachází jedna externí, kterou je možné jednoduše připnout na vrchní část displeje notebooku, takže ve finále o nic nepřijdete. Samozřejmě v rámci designu musím rovněž zmínit také RGB podsvícení, a to nejen na klávesnici, ale také na spodní části notebooku, což působí velmi elegantně.

Důležité je také zmínit určité konkrétní parametry notebooku. My osobně jsme testovali verzi s procesorem I7 9. generace (přesněji 9750H) ve spojení s RTX 2070. Tato kombinace procesoru pokryje většinou hardwarových specifikací moderních her, takže rozhodně nebudete strádat. Pokud byste ale sháněli něco levnějšího, tak rozhodně můžete sáhnout ještě po grafické kartě RTX 2060. Dále také stojí za zmínku, že je notebook vybaven 144Hz panelem.

Nejpodstatnější na tomto notebooku je ale to, co jsem předtím již krátce naznačil, a to je jeho chlazení. Tento kámen úrazu většiny herních notebooků je zde vyřešen opravdu elegantním způsobem. Pokud totiž otevřete vrchní víko notebooku, tak se vám zároveň otevře i spodní kryt, který se vysune na dvou packách. To vše funguje na principu mechanického zdvihu, tudíž nemůže dojít k jakékoliv poruše na elektronice, zároveň je spodní plato natolik uzpůsobené, aby nedošlo k jeho poškození. Tato úprava notebooku je tedy naprosto neskutečným způsobem účinná, maximální teplota na procesoru při takto otevřeném notebooku totiž dosahuje v plné zátěži a při stabilním taktu 3,7 GHz (maximum procesoru je 4,5 GHz) asi 60 stupňů. Stejným způsobem se pak chladí i grafická karta, která při plné zátěži dosahuje asi 75 stupňů, což je lepší teplota než na většině desktopových grafických karet. Uvedené teploty jsou výsledkem asi půl hodinového měření v naprosto plné zátěži.

A kam tím vším vlastně mířím? K účinnosti! Daný notebook je totiž díky svým parametrům a naměřeným teplotám účinný i ve velké zátěži, protože se procesor nemusí složitým způsobem podtaktovávat a i při skutečně dlouhém hraní nepocítíte na klávesnici zvýšenou teplotu, díky čemuž je notebook naprosto pocitově pohodlný pro práci.

Dalším nesporným úspěchem daného notebooku je jeho zvuk. Znáte takový ten plastový, flatový, prostě klasicky notebookový zvuk? Tak vězte, že u tohoto notebooku ho nezaslechnete. Jeho reproduktory totiž dokážou neskučně čistě přehrát nejen basy, ale také výšky a středy. Basy ovšem stojí za dvojnásobnou zmínku, protože nejsou přebuzené, díky čemuž se moc dobře poslouchají. Dalo by se tedy říct, že v tomto ohledu dokáže daný notebook bez problémů plnohodnotně nahradit i menší reproduktor, protože i síla zvuku je na skutečně pozoruhodné úrovni.

Na závěr bych se rád zmínil ještě o vlastní ovladatelnosti notebooku prostřednictvím touchpadu a klávesnice. Touchpad je totiž velký „přesně tak akorát“, což znamená, že nepřekáží při psaní na klávesnici a zároveň se velice pohodlně ovládá. Klávesnice si pak určitým způsobem hraje na mechanickou, takže psaní na ní je přímo radost. Jediným minusem snad může být absence numerického bloku, který je odstraněn v souvislosti s již zmíněnými tenkými rámečky a způsobem chlazení, kvůli čemuž by se tak prostě numerická část na klávesnici už skutečně nevešla, tudíž je potřeba s tím počítat. Na druhou stranu jsou ale důvody k její absenci dosti pádné a účinné, takže tento nedostatek jistě přebijí všechny ostatní výhody z toho plynoucí.

Závěr

Reálně jsem s tímto notebookem skutečně nadmíru spokojený, což se opravdu moc často nestává. Sázka na lepší chlazení se v tomto případě určitě vyplatí, ovladatelnost a konektivita je pak na běžné úrovni, čímž ASUS rozhodně nic nezkazí. Na co ale daný notebook vsází především, je jeho výkon, což je velice podstatně znát. Suma sumárum se dá říct, že pokud opravdu sháníte notebook primárně pro hraní her je pro vás Zephyrus jediná možná správná volba!

Na úplný závěr je také samozřejmě důležité zmínit i poměr ceny a kvality. Nejlevnější možná varianta tohoto stroje stojí 46 990,- Kč (Alza.cz ke dni 6. 1. 2020). Při koupi této varianty získáte 16GB RAM, 512GB SSD a RTX 2060, při koupi nejsilnější varianty za 66 990,- Kč (Alza.cz ke dni 6. 1. 2020) pak získáte RTX 2070, 1TB SSD a 32GB RAM (procesory jsou ve všech konfiguracích stejné). Ve výsledku se tedy dá říct, že v rámci použité technologie a procesoru/grafiky, jsou tyto sestavy v poměru ceny a kvality skutečně výhodné.

AUTOR: MICHAEL FRANĚK, HARDWARE EXPERT HITPOINT.CZ

KUPUJTE NA CZC.CZ