7. 5. 2020 Ondřej Báča

Recenze herního notebooku RoG Zephyrus G14

V průběhu celého našeho vysílání European Masters můžete na stolku v našem Hitpoint studiu vidět jeden malý technologický zázrak, kterým je notebook ROG Zephyrus G14! A co všechno tato herní vychytávka dokáže?

Design

Nejprve je třeba rozebrat nezvyklý vzhled tohoto notebooku. Jak už totiž název napovídá, jedná se o 14palcový notebook, který je primárně zaměřen na hraní her (proto samozřejmě spadá pod herní sekci Republic of Gamers). Tento notebook zaujme zejména svým nezvykle řešeným zadním víkem, které disponuje technologií AniMe Matrix. Tato technologie umožňuje uživateli díky mini-LED diodám interaktivně a na míru upravit vzhled notebooku, a to nahráním obrázku nebo animace. Současně má tato technologie i vskutku praktické využití, protože dodávaný software ROG Armoury Crate umožňuje uživateli na tomto displeji zobrazit např. i stav baterie, upozornění na příchozí email, hodiny nebo datum. Současně ale, pokud uživatel potřebuje zachovat vyšší výdrž baterie, tak není problém tento zobrazovací displej vypnout. 

Co se dále týče celkového designu, tak notebook zaujme také ostrými liniemi, které podtrhují estetický design videoherních strojů. Současně je daný design i velmi funkční, k tomu se ale dostaneme později. 

Aby pozitiv nebylo málo, tak je notebook vybaven skutečně dobře rozloženou podsvícenou klávesnici, a to i přesto, že na něm vzhledem k jeho velikosti nenacházíme numerický blok. Dále zde nacházíme přiměřeně velký a zároveň i dobře umístěný touchpad, který při psaní nezavazí a současně ani není moc malý, takže se i pohodlně ovládá. Klávesnice je dále rozšířena o klávesy, kterými se ovládá zvuk, jeho hlasitost i vypínání mikrofonu. Dále slouží také ke spouštění ovládacího programu ROG Armoury Crate. 

Poslední součástí, kterou je třeba vyzdvihnout, je celková konektivita notebooku. V tomto ohledu je nejprve nutné upozornit, že notebook není vzhledem k použití úzkých rámečků vybaven webkamerou, kterou ale není problém doplnit externě. S ohledem na jeho rozměry však notebook na druhou stranu disponuje širokými možnostmi konektivity. Na notebooku naleznete 2x USB 3.2, z toho jeden je vybaven možností napájení a výstupem na DisplayPort, 2x USB 3.2 typu A, 1x HDMI 2.0B a 1x 3,5 mm jack s možností připojení mikrofonu i sluchátek. 

Varianty

Notebook se vyrábí v několika různých variantách od nejlevnějšího Ryzenu 5 4600 HS bez zadního AniMe Matrix displeje a s grafickou kartou GTX 1650TI, s full HD rozlišením a 120Hz displejem až po verzi Ryzen 9 4900H s 4K displejem a RTX 2060 v Max-Q designu. My jsme konkrétně testovali variantu Ryzen 7 4800HS s RTX 2060 v Max-Q designu s rozlišením 2560 x 1440, ovšem pouze s 60Hz displejem. 

Toto rozpětí svědčí o tom, že ROG Zephyrus G14 cílí na široký záběr potenciálních zájemců v různorodé cenové dostupnosti. 

Testování

Při testování jsme si dali velmi záležet, výše zmíněná designová dispozice v kombinaci se slušnou hardwarovou výbavou a dobře padnoucí klávesnici nás totiž ponoukla k tomu, abychom se pokusili zjistit, v čem je případný háček, protože přece jenom taková hardwarová výbava se čtvrtou generací AMD procesorů si zákonitě musela vybrat určitou daň v jiné oblasti.

Tento náš předpoklad se ovšem ukázal jako zcela mylný! Notebook je natolik dokonale navržen, že se při jeho výrobě myslelo skutečně na vše. Procesor sice i v nečinném stavu dosahuje teploty 50 stupňů, což ale reálně nemá jakýkoliv vnější dopad. Pevné hliníkové šasí se totiž neprohřívá, ventilátory jsou skutečně tiché a zvedací design (když otevřete displej notebooku, zvedne se šasí pod klávesnicí cca o 1–2 cm, což je jev charakteristický pro celou sérii Zephyrus) je funkční. V maximální zátěži se notebook sice trochu zahřeje, a to až na 81 stupňů, ale při 80 stupních přejdou ventilátory do maximálního výkonnostního režimu, díky čemuž teplota postupně klesá, až nakonec po pěti minutách hraní dosahuje udržitelných 75 stupňů. Důležitá je zde v tomto ohledu i pocitová teplota samotného notebooku (tedy, jestli se zahřívá klávesnice a šasí notebooku), která je i v tomto případě téměř stejná jako v nečinném stavu! Tím pádem je notebook skutečně vhodný na dlouhé propařené noci na lan party, a to zejména i díky své velikosti.

Jak jsme již dříve zmínili, velikost notebooku neovlivňuje jeho celkové rozvržení, touchpad je totiž přiměřeně velký a současně dobře umístěný, díky čemuž nedochází (zejména při hraní) k nepříjemnému a nežádoucímu dotýkání se touchpadu. Klávesnice je intuitivně rozložená a zajímavostí navíc je, že v rámci ovládání zkratkových tlačítek (FN) obsahuje i zkratku na Windows nástroj „Výstřižky“, což je skutečně skvělé řešení.

Jako poslední položku jsme si na závěr našeho testování ponechali reproduktory, kterým patří obrovský klobouk dolů! Při spuštění zvuku jsme totiž hledali, kde je připojený externí reproduktor, a k našemu obrovskému překvapení jsme zjistili, že tam žádný není! Reproduktory tohoto notebooku, které jistě ocení každý uživatel, jsou tedy sami o sobě skutečně úchvatné. Zvuky reproduktoru disponují opravdu silnými basy, které zvládají celkový dynamický rozsah. Výšky rozhodně nejsou zastřené nebo nevýrazné a i středy jsou rovněž rozeznatelné. Celkově jsou navíc reproduktory skutečně hlasité. Dalo by se tedy říct, že se jedná o naprosto novou generaci zvuku reproduktorů. Jen tak dál!

Jak již bylo výše řečeno, i konektivita notebooku je úchvatná, protože disponuje vším, co by člověk očekával od moderního notebooku této cenové kategorie. Současně ASUS nezapomněl ani na připojení externího displeje pro vyšší obnovovací frekvenci, protože notebook disponuje DisplayPortem (u HDMI představují vyšší obnovovací frekvence monitorů stále problém, a to i na novějších HDMI verzích). 

Závěr

Na závěr zmiňme, že kromě všech výše zmíněných pozitiv, má tento notebook i pár svých nedostatků, mezi které aktuálně patří např. problémy s ovládacím softwarem ROG Armoury Crate, které ovládají jak notebook celkově, tak současně i zadní AniMe Matrix displej, přičemž při jeho spouštění a nastavení se člověk opravdu zapotí. Tento software ovšem vyvažuje opravdu propracovaný hardware, kterým notebook oplývá. Uznání si dále zaslouží i sázka na jistotu v podobě Ryzen procesorů. Na notebooku jsme zkoušeli i chvíli hrát, což nám šlo doslova jedna báseň. Framerate her nepadal (zkoušeli jsme zejména Counter Strike: Global Offensive) a současně se notebook nezahříval (po chvíli sice začal trochu funět, ale reproduktory tento zvuk poměrně rychle přehlušily). Za nás je tedy notebook jednoznačně schválen ke koupi pro hraní esportových titulů. 

Na úplný závěr je samozřejmě nutné, se jako vždy zmínit i o ceně, která je podle nás v poměru ke všemu výše uvedenému více než přívětivá. ROG Zephyrus G14 v základní verzi začíná na ceně 34 000,- Kč a v dalších variantách končí až u 51 000,- Kč. Aktuálně zatím není známo konkrétní datum, kdy se notebook objeví v prodeji, nicméně se ale skutečně těšíme, až k tomu dojde!

AUTOR: MICHAEL FRANĚK, HARDWARE EXPERT HITPOINT.CZ

DETAILNÍ INFO