30. 1. 2020 Ondřej Báča

Recenze herních sluchátek RoG Cetra

Drátová sluchátka mají stále co říct! Ačkoliv je v dnešní době moderní mít vše na baterie a bezdrátové, tak drátovým sluchátkům ještě zcela jistě neodzvonilo. Jejich výhody jsou samozřejmě nesporné: žádné nabíjení, když je ztratím, tak je ztratím rovnou obě zároveň a většinou je další výhodou i o malinko lepší zvuk. 

Ve vší této kombinaci se snaží sluchátka vyrábět i ROG, většinou se však jedná o velké, náhlavňové kusy zaměřující se spíše na design a kvalitu zvuku než na samotnou přenositelnost. Stereotypy je ovšem třeba občas odbourat a právě s touto myšlenkou nám byla zaslána sluchátka ROG CETRA.

Tato na první pohled neobyčejná sluchátka si v sobě nesou zkušenosti od tradičních velkých náhlavňových sluchátek. V první řadě totiž zaujmou právě nevšedním náušníkem. Tento náušník, jehož úkolem je držet poměrně těžké špunty v uších, má nevšední tvar malého srpu, díky kterému sluchátka skutečně nemohou z ucha vypadnout. Zároveň pokud je srpek příliš velký či naopak malý, může ho uživatel vyměnit a vybrat si vyhovující velikost, jelikož se v balení nachází tři různé velikosti. To stejné samozřejmě platí i o vyměnitelných špuntech, které jsou rovněž uživatelsky jednoduše vyměnitelné. Zároveň díky možnosti modifikace ze sluchátek nijak nebolí uši a ani při dlouhodobějším používání o nich uživatel neví. V rámci designu a současně praktického nošení jsou tedy sluchátka perfektním „držákem“, jelikož ROG myslelo skutečně na vše.

Dále si z již výše zmíněných velkých náhlavňových sluchátek daná sluchátka převzala i podsvícení elegantním ROG logem, které vyzařuje decentní červenou barvu. Tomuto podsvícení na sluchátkách však již chybí možnost jakékoliv modifikace, tudíž v podstatě nemáte na výběr a svítit budete při každém jejich použití. 

Výsledek obrázku pro rog cetra

V rámci designu je také důležité zmínit ještě elegantní ovládání, díky kterému máte možnost přepnout či pozastavit hudbu nebo zapnout white noise. 

Konektivita je oříšek!

Jak již bylo výše zmíněno, sluchátka jsou drátová, díky čemuž vyvstává otázka, jaký ROG zvolilo konektor. Osobně si myslím, že i v této rovině ROG zvolilo skvělou volbu, a to sice připojení prostřednictvím USB-C. Konektivita v rámci mobilního telefonu je sice menší, osobně se však domnívám, že tato sluchátka cílí spíše na hraní na počítači. USB-C je ale každopádně univerzální konektor, který přináší tu výhodu, že je zvuk přenášen digitálně, což se na kvalitě zvuku velice výrazně pozitivně podepisuje.

Zvuk? Za mě dobrý!

V rámci zvuku jako takového se o nich dá hovořit jako o slušných sluchátkách, která aspirují na střední třídu. Basy jsou výrazné, ale nikoliv přebuzené, výšky adekvátní a zvučné, a středy takové, jaké bychom je asi očekávali, sice ne příliš výrazné, ale zároveň ani nezastřené ostatními zvuky. Dále jsou pak sluchátka vybavena adekvátním mikrofonem, který není klopový, tudíž se hodí spíše na občasné používání, ale k využití na telefonní hovory je zcela dostačující. 

V rámci zvuku je dále důležité zmínit také výše zmíněný white noise. Osobně mě tato funkce spíše zklamala, při užití s hudbou v pozadí je totiž white noise nevyvážený vůči ostatním zvukům. Na druhou stranu je však poměrně účinný a určitě se hodí do hlučnějšího prostředí.

Závěr

Tato skutečně herní špuntová sluchátka dokáží už na první pohled udělat skutečně dobrý dojem, protože podsvícení u tohoto druhu sluchátek není zcela běžným designovým prvkem. Zároveň fakt, že sluchátka perfektně drží v uších, může vybízet k jejich využití při sportu. Obecně celkové zpracování sluchátek jim dodává punc daleko dražších kousků. Na designu je podle mě špatně zpracovaný ovladač sluchátek, protože je umístěný na špatném místě. Pro využití na outdoor, tedy pro běžné nošení, je ovladač příliš velký, pro užití na indoor, tedy pro hraní u notebooku, je ovladač příliš vysoko, osobně bych ho hledal spíše někde za konektorem. Tuto okolnost jsem však výše nezmínil, protože se jedná o čistě můj subjektivní názor.

Suma sumárum jsou tato sluchátka skvělým doplňkem pro ROG PHONE II, pro který, alespoň myslím, jsou primárně určena. Dobrá jsou pak samozřejmě i pro využití při hraní na notebooku. Cenově, jak jsem již výše zmínil, spadají do střední kategorie, sehnat se dají za 2 799,- Kč (CZC ke dni 28. 1. 2020). 

AUTOR: MICHAEL FRANĚK, HARDWARE EXPERT HITPOINT.CZ

KUPUJTE NA CZC.CZ