10. 9. 2020 Ondřej Báča

Recenze grafické karty ROG STRIX GTX1660TI

Následující recenze je spíše než recenzí typu: „Doporučuji“, recenzí typu: „Měl jsem doporučit“.

Před dávnou dobou koronavirovou ke mně totiž na testování dorazila tehdy ještě poměrně nová grafická karta ROG Strix GTX 1660TI. V obecné rovině však mezi ní a již dříve recenzovanou ROG STRIX GTX 1070TI nebyl výraznější rozdíl. Chlazení bylo totiž postaveno na podobné platformě, grafika obecně získala jen modernější architekturu čipu, která ovšem výkonnostně vcelku opět odpovídá dříve zmíněné GTX 1070TI. Přece jenom je to ale novější grafická karta – co nového tedy přináší?

Na první pohled se ROG STRIX GTX 1660TI může pochlubit novým designem ventilátorů. Oproti předchozím modelům jsou totiž konce ventilátorů opatřeny krajnicí, která usměrňuje průtok přímým směrem k pasivům. Současně jsem v rámci designu zpozoroval i jemnější linie, které se průběžně kombinují společně s barevným RGB podsvícením, jež lze synchronizovat (jak jinak než prostřednictvím ASUS AURA systému). Další výraznější změny, kterými by grafická karta v obecné rovině dále disponovala, jsem již nezaznamenal.

Při podrobnějším prozkoumání pak zjistíme, že další změny doznal samozřejmě čip, budeme-li porovnávat GTX 1660TI s o generaci starší GTX 1070TI. Zde na první pohled zaujme zejména daleko nižší spotřeba elektrické energie (a to cca o 50 W). Současně s tím jsem však nezaznamenal nijak výrazné snížení výpočetního výkonu. Dalo by se tedy říct, že v porovnávání s GTX 1070TI můžeme hovořit o stejně pohodlném hraní s přibližně stejnými výsledky FPS v hrách jako takových.  

Pocity

Součástí každé recenze je určité shrnutí a popsání mých osobních pocitů. I přes to, že se jedná o velice slušnou grafickou kartu atakující na vyšší třídu, tak si dokážu představit, že pro lepší praktické upevnění bude disponovat pouze dvojicí ventilátorů. V aktuální konfiguraci je totiž poněkud složitější ji upevnit do starších typů počítačových krabic, které nemají tak velkou dostupnost do prostorů ke grafické kartě. 

Na druhou stranu velikost i počet chladičů zajišťuje, že teplota grafické karty nepřesáhne pomyslnou hranici 60 stupňů, a to ani v plné zátěži při přetaktovaném jádru. 

Současně je tato grafická karta dobrou volbou při skládání nového počítače, nikoliv však pro upgrade stávající, například o generaci starší grafické karty. Přes dvě generace bych však tuto volbu už rozhodně schválil.

Závěr

Grafickou kartu v současné době již není možné koupit, což ovšem neznamená, že nemůžete zakoupit „prakticky stejný typ“ jen s jiným, silnějším čipem, a to sice RTX 2060. Současně věřím tomu, že navržený design této grafické karty byl pouze určitým vstupním testem pro silnější grafické karty obsahující architekturu Nvidia Turing.



AUTOR: MICHAEL FRANĚK, HARDWARE EXPERT HITPOINT.CZ