26. 11. 2019 Ondřej Báča

Recenze exkluzivního stroje RoG Mothership

Budoucnost počítačů? Je zde, ale ne pro každého!

Přemýšlíte nad koupí nového stroje a nejste si jistí, jestli zvolit pevný počítač nebo notebook? Co takhle obojí. ASUS si je totiž moc dobře vědom toho, že mnoho lidí neví, co zvolit. Z jedné strany jsou notebooky drahé (v poměru cena/výkon), ale zase počítač prostě nepřenesu, když potřebuji svůj herní stroj na LAN party. Toto dilema by měla vyřešit nová Mothership od ROG! Tento stroj je totiž kombinací obojího, tedy celkem slušného výkonu a přenositelnosti. 

V první řadě tedy něco málo o Mothership. Tento AIO (víceméně by se tak dal nazývat) seženete pouze v jediné konfiguraci CPU a GPU, a to I9-9800HK v kombinací s grafickou kartou RTX 2080. Co je pak již volitelné, je velikost paměti RAM a velikost úložného prostoru. Co se týče paměti RAM, tak můžete mít „až“ 64 GB DDR4 2666 MHz a máte k dispozici trojici M.2 slotu. Možnost pouze jediné varianty konfigurace je ovlivněna tím, že by se další prostě a jednoduše nevyplatila, protože šasí tohoto stroje je natolik unikátní, že by byla jen škoda do něj cpát slabší konfiguraci. Ovšem o tom později.

Celkově daná Mothership působí podobně jako řešení počítače All in One, jen s jedním významným upgradem, protože AIO řešení jsou většinou uzpůsobena pro použití na stole bez možnosti jednoduchého přenosu či bez možnosti práce bez přístupu elektřiny. Mothership ovšem elektřinu nepotřebuje, protože obsahuje hned dvě baterie. První z nich je baterie pro samotné tělo, která dokáže napájet stroj při plném vytížení asi hodinu. V případě kancelářské práce se ale doba výdrže může prodloužit až na neuvěřitelných 5 hodin. Druhá baterie, která je neméně důležitá, se pak nachází v klávesnici, která je od těla Mothershipu oddělitelná. Tato baterie dokáže klávesnici napájet po dobu přibližně 12 hodin. Co se pak týče práce s přístupem k elektrické síti, tak počítejte s tím, že budete potřebovat nejméně dvě zásuvky, protože pořádný stroj potřebuje nejméně dva zdroje, konkrétně v tomto případě se jedná o dvě 280wattové kostky. Zároveň ale může stroj pracovat pouze s jednou kostkou připojenou do elektřiny, což ovšem bude na úkor sníženého výkonu celého stroje. 

Unikátní výhodou je, jak jsem již dříve zmínil, opravdu velký výkon, který je téměř srovnatelný s klasickým desktopem. Díky tomu si zahrajete aktuální áčkové tituly bez jediného kompromisu v podobě snížených grafických detailů. Pokud by ale přece jen došlo k tomu, že by grafická karta nestíhala, tak je zde unikátní možnost upgradu v podobě externí grafické karty, kterou lze připojit skrze Thunderbolt. Osobně si ale rozhodně nemyslím, že by tato varianta řešení byla aktuální v nejbližších 3 letech od zakoupení, protože RTX 2080 je skutečně dostatečné dělo. Zároveň je důležité zmínit, že je Mothership vybaven i HDMI konektorem, kdyby bylo náhodou potřeba tento stroj připojit k nějakému většímu zobrazovacímu zařízení, které nedisponuje USB-C. Dále i integrovaná obrazovka je rovněž slušná a nemusí být nahrazována externím zařízením, jelikož dosahuje zobrazovací frekvence 144 Hz s odezvou 3 MS. Zároveň je obrazovka vybavená technologií G-sync.

Neméně důležité je zmínit se i o pohodlnosti při užívání stroje. Díky jedinečně řešenému šasí v podobě odnímatelné klávesnice rozhodně nebudete muset řešit shánění klávesnice externí. Samotná klávesnice se pak tváří jako mechanická, ovšem samozřejmě si na to pouze hraje, jelikož její výška se pohybuje okolo jednoho centimetru, tudíž je téměř nemožné do ní vložit plnohodnotné mechanické spínače. Ovšem i tak si na mechanickou klávesnici hraje vcelku věrohodně, důležité je zmínit obzvlášť dvě její funkce. V první řadě obsahuje touchpad, který je možné podle potřeby prostřednictvím jediného stisku přepnout na numerickou klávesnici. Dále je pak klávesnice podsvícena prostřednictvím AURA Sync. AURU potom najdeme i na samotném těle Mothershipu, a to zejména v oblasti spodní části tohoto stroje.

V oblasti přenositelnosti bych vyzdvihnul to, že se Mothership prodává s unikátním batohem, který vypadá jako kousek brnění, proto si myslím, že při přenosu rozhodně nemůže dojít k poškození. Připravte se ale na pořádnou zátěž, protože váží téměř 5 kg, což rozhodně nelze porovnávat s běžnými notebooky. 

A jak na nás všechno toto pozlátko, které lze zakoupit za 158 000,- (Alza.cz dne 23. 11. 2019), působí? 

Jedním slovem epicky! Jedná se o skutečnou demonstraci technologického vývoje, zejména díky tomu, že se do takto malého šasí podařilo nacpat tolik výkonu. Je pravdou, že cena není zrovna pro běžného smrtelníka, protože za ni lze pořídit mírně ojeté auto, ale na druhou stranu si dokážu představit využitelnost Mothershipu v terénu (e-sportové akce asi nejčastěji). Je tedy jen skutečná škoda, že nedojde na výrobu „levnějších“ verzí, které by třeba neměly šasí z hliníku. Reálně je totiž právě tato koncepce šasí to, co činí Mothership natolik unikátní. 

AUTOR: MICHAEL FRANĚK, HARDWARE EXPERT HITPOINT.CZ

KUPUJTE NA CZC.CZ