Firma ADATA vyrukovala s něčím z druhé strany spektra. Disk označený XPG SX8000, který ve formátu modulu M.2 nabídne technologii NVMe s rozhraním PCI Express 3.0 ×4. A také vrstvenou 3D NAND, která dlouho byla jen výsadou konkurence, ale nyní se začíná rozmáhat i od dalších výrobců.
XPG SX8000 je založen na 3D NAND typu MLC (což by mělo znamenat velmi slušnou životnost v přepisování), nemáme ovšem přesné informace o jejím dodavateli. Pravděpodobně by mohlo jít buď o Micron/Intel (IMFT), nebo SK Hynix. Řadič je pak použit čip Silicon Motion SM2260, který by ovšem měl být výkonnější než běžná produkce této firmy, obvykle se nacházející spíše v lowendu. SM2260 používá dvě jádra neupřesněné architektury ARM Cortex (patrně řady M), je osmikanálový a podporuje korekci chyb LDPC (a také úsporné režimy DevSleep/Slumber). Disk také používá mezipaměť DRAM, ale neznáme typ nebo přesné kapacity pro jednotlivé modely.
Nejvýkonnější verze mají dosahovat rychlost sekvenčního čtení až 2400 MB/s a zápisu až 1000 MB/s (což je ale údajně pomocí SLC cache). Výkon v náhodném přístupu je pro čtení udáván až 100 000 IOPS a pro zápis až 140 000 IOPS. Propad rychlosti u menších variant můžete vidět v následující tabulce. Jako obvykle by za ním měl stát omezený paralelismus daný menším počtem použitých čipů. Pokud je totiž použita NAND od IMFT, pak jeden čip má 32 GB (256 Gb) a nejmenší 128GB modul XPG SX8000 má tudíž obsazené jen čtyři kanály svého řadiče.
Recenze
„K našim dvěma sestavám jsme zvolili stejná uložiště. Tímto uložištěm se stal jediný SSD, a to právě konkrétně ADATA XPG SX8000. Tento disk se pyšní nejen skvělou cenou, ale také úžasnou rychlostí, která může dosáhnout až 1900/1100 MB/s (čtení/zápis). Kromě toho ale o tomto disku musím dále sdělit to, že právě zde vyplouvá na povrch problém se zahříváním FLASH čipů. Teplota u tohoto disku totiž způsobuje značné zpomalení rychlosti čtení a zápisu, proto pro něj doporučujeme dokoupit chladič. Pokud ovšem, stejně jako my, zvolíte aktivní chladič přímo od XPG, tak se zde budete potýkat s jedním obrovským problémem. Chladič je sice účinný, ale vybírá si svou daň hlučností. Ventilátor je totiž připojený pouze dvoupinem, tudíž jediný způsob jak ho regulovat, je snížení voltáže prostřednictvím odporových redukcí (my zvolili z 12v na 7v, čímž se sice mírně snížila účinnost, ale také se snížil vydávaný hluk, a to velice znatelně). Mimo jiné je chladič samozřejmě vybaven RGB podsvícením, které je možné synchronizovat s AUROU. Celkově si myslím, že disk (i přes to, že se v době psaní této recenze již prodává pouze jeho nástupce) je za tuto cenu velice podařený. Otázkou ovšem zůstává, stejně jako u všech SSD, jeho životnost, která se projeví až v dlouhodobějším časovém hledisku.“ Michael Franěk, hardware expert Hitpoint.cz
