Společnost AMD představila v dubnu očekávanou druhou generaci procesorů Ryzen. Chce navázat na úspěšnou první generaci ze začátku loňského roku, kterou se na poli procesorů „vrátila do hry“. My jsme pro svůj plánovaný upgrade počítačů ve studiu zvolili kvůli velkým očekáváním od druhé generace Ryzenů na observer stroj právě nový 2600X. Po měsíci testování nyní můžeme s jistotou říct, že splnit veškerá naše očekávání a proto vám ho můžeme směle doporučit. Tímto děkujeme společnosti AMD za podporu!

Procesory Ryzen přinesly velmi dobrý poměr ceny a výkonu, oproti předchůdcům výrazně lepší výkon v jednovláknových aplikacích a výborný výkon ve vícevláknových Pravdou nicméně je, že na nejvýkonnější procesory od Intelu ani nejrychlejší Ryzeny celkovým výkonem nestačily. Druhá generace staví na 12nm architektuře Zen+, slibující vyšší úspornost a výkon. Kvůli velké poptávce fanoušků bude společnost přidávat k novým procesorům chladiče Wraith.
Nejvýkonnějším procesorem druhé generace je 8jádrový Ryzen 7 2700X, který nahradí high-endové procesory minulé generace Ryzen 1800X a 1700X. Nový high-end běží na základním taktu 3,7 GHz a s turbo boostem se vytáhne na 4,3 GHz (u procesoru Ryzen 1800X to je 3,6/4 GHz). Špičkový Ryzen se bude nabízet za cenu kolem 8500 Kč, což je podstatně méně, než kolik stály procesory Ryzen 1700X a 1800X při launchi.
Na opačné straně výkonnostního spektra najdeme „šestijádro“ Ryzen 5 2600, které běží na frekvenci 3,4 GHz (s turbo boostem 3,9 GHz). To z něj dělá solidního konkurenta procesoru Core i5-8500 od Intelu. Dalšími procesory v nabídce je právě námi testovaný 6jádrový Ryzen 5 2600X za 5500 Kč a 8jádrový Ryzen 7 2700.
RECENZE
„Druhá generace procesorů řady AMD Ryzen již zaplavila trh. Jedním z těchto procesorů je i Ryzen 5 2600X, který jsme zvolili pro náš observer PC. Observer PC musí totiž vykazovat vysoký výkon nejen v samotných hrách, ale také musí zvládat mnohdy nesčetně mnoho aplikací, které buď běží na pozadí, nebo na dalších připojených monitorech. A právě z důvodu kombinace výkonu v multithreadu (kdy hodnota multithreadbenchmarků dohání i Intel procesory 8. řady) a ceny je tento procesor jasnou volbou pro každého hráče, který plánuje streamovat.
Další jeho důležitou vlastností je jeho snadná přetaktovatelnost. Je totiž možné ponechat defaultní turbo boost, díky kterému se procesor sám přetaktuje ze základních 3,6 GHz až na 4,2 GHz. Zkušenější uživatel má pak také možnost ho přetaktovat ručně na stabilních 4,3 GHz, díky čemuž se z procesoru dá získat ještě větší výkon. Nakonec je důležité zmínit, že tento procesor vyvrací předsudek lidí, že jsou AMD procesory jen jeden velký radiátor. Daný procesor totiž dosahuje v maximálním zatížení s chladičem FSP Windale 6 teplot okolo 70 stupňů na taktu 4,2 GHz při maximální zátěži, které bylo dosáhnuto prostřednictvím CPU stres testů.“ Michael Franěk, hardware expert Hitpoint.cz
