Sekce ROG po úspěchu dvojice chladičů RYUO a RYUJIN (čtěte zde) rozšiřuje svůj sortiment, a to rovnou pěkně po hlavě. Jejich novým kusem hardwaru je totiž zdroj, který rozhodně není žádné ořezávátko, protože se vyrábí pouze ve výkonové verzi 850 W a 1200 W!
Ovšem hezky popořádku. První věcí, které si na balení tohoto zdroje určitě všimnete (zejména při jeho přenášení z obchodu do auta), je jeho váha, protože celé balení zdroje váží téměř 4,5 kg. V opravdu povedeném a přehledném balení pak po otevření naleznete dvojici krabic. Obsahem větší krabice je samozřejmě zdroj, konkrétně v našem případě nám byl na recenzi dodaný typ ve verzi 850 W. Ačkoliv se jedná o hrubou napájecí sílu, tak je zdroj designován opravdu elegantním způsobem. To se ale vzájemně nevylučuje s tím, že je zdroj zároveň opravdu robustní a vypadá i odolně, a to i přes to, že jsou na plášti zdroje použité plastové díly. Zdroj je dále plnohodnotně modulární a to včetně hlavní větve. Zároveň zde ve zdířkách pro konektory nalezneme i opravdu zvláštní konektivitu pro konektor, o kterém si povíme později.
Obsahem menší krabice je pak kabeláž ke zdroji, která plně naplňuje očekávaný standard. Mezi konektory zdroje nalezneme také stále více umírající konektory značky MOLEX. Hlavní větve jsou pak elegantně chráněné v pleteném chrániči. Příjemným faktem je dále to, že ROG k těmto kabelům dodává také černý cable mód, díky kterému při správné aplikaci můžete vytvořit opravdu líbivý efekt většinou nevzhledných kabelů zdroje. Kromě cable módu je pak zdroj vybaven slušným počtem elektrikářských a také látkových stahovaček. Aby byl vzhled opravdu propracovaný do sebemenšího detailu, tak v krabici naleznete i překvapení v podobě velice elegantní stříbrné nálepky, kterou si můžete aplikovat třeba na přední část case (jednu takovou už mám, ale tahle je 3D!). Poslední nezbytnou součástí této krabice je pak samozřejmě i napájecí kabel.
Po výše popsaném zběžném zhlédnutí nezbývá než zdroj uvést do provozu. A první věc, které si po zapnutí určitě všimnete? Ach, to ticho! Zdroj totiž disponuje velice efektivním a tichým chlazením a jeho ventilátor je speciálně designován tak, že jeho lopatky mají tvar křídel. Celková velikost ventilátoru je pak 135 mm. To ovšem ještě není vše, ROG totiž přeneslo technologii 0 DB chlazení i na tento kus hardwaru, tím pádem se ventilátor v případě nižšího odběru energie vypne a v závislosti na teplotě opět zapne. Tento prvek můžete pak kontrolovat, či spíše ovládat prostřednictvím tlačítka na zadní části zdroje. U chlazení ještě chvíli zůstaneme, protože aktivní chlazení není jediná věc, na kterou tento zdroj sází. ROG se totiž také rozhodlo vložit přímo na desku zdroje pasivní ROG heatsinky, díky čemuž je proudění vzduchu ve zdroji daleko účinnější (pokud je tedy zrovna zapnuté aktivní chlazení, pokud ne, tak je samozřejmě hlavním úkolem pasivního chlazení udržet zdroj v chladu). Teď už se pomalu dostáváme i k tomu, co se vlastně chladí. THOR totiž nevsází na zcela nové technologie, ale je sestaven společně ve spolupráci s firmou Seasonic, která k němu dodala podstatnou část, a to konkrétně PCB zdroje, které jsou pak firmou ROG ještě o něco málo více „vytuněné“.
Co se týče vnější části, tak ROG nezůstává jen u toho, že se jedná o černou krabici, tedy nezbytnou část počítače, která vždy není zrovna vzhledná. V tomto případě se naopak jedná o opravdu umělecký kousek. Ihned po spuštění vás zaujme to, že je zdroj plnohodnotně podsvícený prostřednictvím RGB, které pak lze synchronizovat díky adresovatelnému AURA podsvícení. Schválně to zmiňuji takto důrazně a adresované vzhledem k tomu, že se jedná o samostatné zařízení, které prostřednictvím AURY můžete nastavit, a to nezávisle na podsvícení základní desky.
Kromě zmíněných světýlek vás zdroj dále zaujme OLED displejem, který je posazen na jednom z boků a v reálném čase zobrazuje elektrickou spotřebu celé vaší sestavy, což osobně považuji za velice přínosný prvek, protože je dobré vědět, jak moc počítač „žere“, když je v plné zátěži. Pro zajímavost uvedu, že naše testovací sestava, která vykazovala maximální zátěž 350 W, byla ROG Strix GTX 980 s procesorem Ryzen 5 2400G taktovaným na 4,1 GHz, přičemž to vše bylo osazeno na desce ROG Strix B350-F. Zdroj se i při tomto testování choval tiše a stabilně, což jen potvrzuje kvalitu tohoto zdroje, i když jsme při testování plně nevyužili ani polovinu jeho potencionálu.
Shrnutí, závěry, nadšení!
ROG THOR je kus zdroje, který získal své jméno skutečně naprosto oprávněně. Na první pohled působí robustně, s čímž je také spojena jeho velikost, která je řádově mírně větší než běžné zdroje (zejména co se týče délky), což je vzhledem k jeho výkonu akceptovatelné, ale chtěl jsem na tento fakt pro jistotu upozornit pro případ, že se ho pokusíte vložit do menší case. Zdroj je pak nad očekávání tichý a účinný, a to díky řadě jak aktivně, tak pasivně chladících prvků.
Design daného zdroje je nadmíru povedený. Kombinace AURA RGB podsvícení s futuristicky vypadajícím OLED displejem, který využívá i řadu animaci (např. při zapínání se na zdroji promítne „načítací animace“) vypadá více než efektivně. Přínosná je pak i přidaná hodnota displeje, který vám ukáže aktuální spotřebu celé vaší sestavy. Jediné, co bych možná u displeje ještě uvítal, je možnost přepnutí do módu dlouhodobé spotřeby jako je to třeba u aut, kdy vidíme aktuální spotřebu benzínu a můžeme přepnout i na dlouhodobou spotřebu. To už by byl ale samozřejmě naprostý bonus, který by navíc sice využil hráč, ale už ne overclocker. Za současné situace bych proto řekl, že je tento zdroj určen pro obě dvě cílové skupiny.
Pokud ještě zůstaneme u designu, tak někteří mohou považovat za nevýhodu možnosti montáže zdroje, protože se displej nachází jen na jedné straně, a proto pokud ho někdo montuje do vrchní části case, tak bohužel buď bude muset otočit zdroj tak, že bude mít průduchy směrem k vrchní části case, nebo naopak neuvidí na displej. Já osobně ovšem tento problém neshledávám nijak závažným, protože se zdroj do vrchní části úplně nehodí a navíc je u většiny case tato část stejně zakrytá. Osobně se tedy více ztotožňuji s využíváním case, která má těžiště (tedy zdroj) dole.
Už se pomalu ale jistě blížím ke konci své recenze, proto bych chtěl na tomto místě uvést takovou malou poznámku na okraj ohledně toho, že já osobně bych ještě uvítal třetí verzi tohoto zdroje o 650 W na takové to domácí hraní nebo zkrátka pro takovou tu cílovou skupinu, která má jedinou GPU, mírně přetaktovaný procesor a prostě už nevyužije dalších 200 W navíc. Vysvětlením ale samozřejmě může být to, že zdroj dostává svému jménu a je to prostě opravdu THOR, a tak je potřeba, aby v něm šlehaly blesky. 😀
Poslední částí, kterou se chci zabývat, je cena. Verzi 1200 W aktuálně seženeme za cenu okolo 7 800,- Kč (15. 5. 2019), což vzhledem ke všem výše popsaným skutečnostem a přidaným hodnotám beru jako celkem přiměřenou cenu. Horší je to s verzí 850 W, protože u té bych možná očekával cenu ještě o trochu nižší, aktuálně ji totiž seženeme za cenu okolo 5 200,- Kč (15. 5. 2019).
Závěr? Ze zdroje jsem opravdu nadšený, jen tak dál a za chvíli tu budeme mít kompletní ROG sestavu, protože kdo ví, čím nás ROG na poli hardwaru překvapí příště!
AUTOR: MICHAEL FRANĚK, HARDWARE EXPERT HITPOINT.CZ
