23. 1. 2017 Ondřej Báča

Shrnutí prvního dne CS:GO MAJORU V ATLANTĚ

Komentátor a analytik Jiří „Bananides“ Johanides přináší shrnutí prvního dne ELEAGUE Majoru v Atlantě: Máme za sebou první den majoru, první clutche, ace, faily i perfektní akce. Z osmi zápasů vzešly vítězně následující týmy: Gambit Gaming, G2 Esports, SK Gaming, Virtus.pro, Natus Vincere, Team EnVyUs, GODSENT a FaZe Clan. Největší překvapení se asi zrodilo v 7. zápase, kdy Astralis nepotvrdili roli favorita a podlehli Švédům na trainu 6:16. O největší highlight se postaral jdm64 z Teamu Liquid, který 1v5 ace clutchem zachránil svůj tým za stavu 9:15 (celá mapa šla nakonec do prodloužení, kde však tým modrého koníka prohrál 21:25). Oproti této vyrovnané bitvě si nejhladší vítězství připsali NaVi, když na cobblestonu přejeli mousesports 16:3. Pojďme si postupně rozebrat jednotlivá utkání.

Gambit Gaming – Team North 16:8 @cobblestone

Gambit začínali na T a v pistolkách nic neřešili – rychlý útok na B site jim přinesl kýžený úspěch. Vyhraný force však poslal utkání do stavu 1:1. Dánové sice zvládli vyhrát i další kolo, jenže pak přišel nákup týmu z regionu CIS a 7 kol v řadě. Za stavu 8:3 pro Gambit se North trochu zvedli a první polovina skončila poměrem 9:6. Mou a Zeus zvládli důležitou 3v4 situaci v 16. kole a úspěšná anti-eca dala Gambitu pohodlné vedení, které ustrážili až do konce. U Northu mi chyběla agresivnější a odvážnější hra, často hráli až zbytečně pasivně, což mi vzhledem k potenciálu k0nfiga a cajunb přijde jako chybné rozhodnutí. Nejlepším hráčem jednoznačně Zeus, nejenže jeho cally byly často perfektní, sám byl top fraggerem a ukázal světu, jak správný kapitán vede tým za úspěchem.

fnatic – G2 Esports 10:16 @cache

Hrát se tato mapa před rokem a půl, fnatic by byli jednoznačně favorizováni, ale časy se mění. O cache se říká, že je CT-sided, na majorech však platí nepsané pravidlo, že se mění v T-sided, neznámo proč. Fnatic navíc zvládli první polovinu slušně, po prvním kole, kdy shox s 8 hp vyhrál 1v2 clutch dotáhli do vítězného konce force a nabrali vedení 4:2. Veliký zlom nastal při vedení Švédů 7:5, kdy G2 vyhráli kolo pouze s pistolemi. Dennis a olofmeister vyhráli 2v4 situaci a v závěru poloviny svítil stav 9:6 po KRIMZovu 1v2 clutch. G2 si ale připsali i druhé kolo s pistolkami a pouze olofmeister svým double-openerem trochu pomohl svému týmu, jinak se fnatic v obraně vůbec nedařilo. 1:10, takový byl poměr kol ve druhém poločase ve prospěch francouzsko-belgického uskupení. Byť se mluví o duu shox+ScreaM, PotM si za mě odnesl RpK. Jeho ADR bylo 114.2 a skóre 28-16.

SK Gaming – HellRaisers 16:7 @mirage

Tým z východu Evropy nezačal major vůbec špatně, proti dvojnásobným obhájcům získal první pistolky především díky triple killu ANGE1a s USP-S, jenže vyhraný force zásluhou TACA a dalších 7 kol v řadě znamenalo vedení Brazilců 8:1. Když už se HR konečně dostali k vyhranému kolu, byli SK připraveni se svojí odpovědí, první dějství končilo stavem 11:4 a to se brazilská skvadra přesouvala na CT. Ta vyhrála první 2 kola, poté následoval poslední vzdor HellRaisers, když stáhli vedení soka na 7:13, avšak více už bylo nad jejich síly. Top fraggerem sice byl coldzera, ale pro mě byl nejlepším hráčem fer. Jeho platnost v útoku je nepopsatelná, nesčetněkrát otevíral planty a výraznou měrou se podílel na 11 kolech v první části.

Virtus.pro – OpTic Gaming 16:13 @cobblestone

Naposledy se tyto 2 týmy utkali na cobblu na ESL One New York 2016, kde Poláci zvítězili 16:14. A včera to opět bylo na ostří nože. Zápas začal fantastickým 1v3 clutchem od NAFa, což nastartovalo americký tým a ti si došli až pro vedení 6:1 za útok. Síla VP se však od osmého kola začala projevovat a nejsilnějším článkem nebyl nikdo jiný než Snax. Jeho skvělé výkony s AWP dotáhly polskou sestavu výrazně blíže k OG, kteří i přesto vyhráli první poločas 9:6. Z prvních 8 kol druhého dějství připadlo hned 6 na účet Virtus.pro a vše nasvědčovalo tomu, že hladce uzavřou zápas. OpTic ale dvěma koly v řadě sebrali soupeři vedení, jenže znovu přišel Snax. Úžasným 1v2 clutchem s AWP vyrovnal na 13:13 a OpTic už v posledních 3 kolech nenašli odpověď. O PotM nemůže být pochyb – Snax. 28-14, 99.1 ADR, 1.51 rating, hlavně díky němu se VP dostali na skóre 1-0.

Natus Vincere – mousesports 16:3 @cobblestone

Naprosto odlišný cobble byl k vidění v tomto duelu. Rychlé vedení 5:0 pro tým z regionu CIS a mousesports byli pod velikým tlakem. Oba týmy se v minulosti trápily na cobblestonu a tak to spíše byla fragovací přehlídka než festival taktik, byť NaVi jsou mistři v taktizování. Než se však mousesports dokázali zkoordnivoat na mapě, měl jejich soupeř dostatečně zdravý bank a pořízení double-AWP setupu přineslo první část do stavu 13:2 pro NaVi. Za takového stavu už si mousesports nemohli dovolit žádnou chybu, která bohužel pro ně přišla velice brzy a Natus Vincere tak mohli slavit hladké vítězství. Těžko se hledá nejlepší hráč na straně NaVi, všichni předváděli fantastické výkony, ale i tak musím zvolit Edwarda, svými výkony mi připadal nejsilnějším článkem, především v útoku.

Team Liquid – Team EnVyUs 21:25 @cache

Další cache. Trochu sporné od TL jít na tuto mapu proti francouzskému týmu a vše nasvědčovalo tomu, že to bude easy peasy pro EnVy. První poločas 9:6 pro Francouze a následné vedení 15:7 už vypadalo téměr rozhodnutě. Tentokrát se však osud neobrátil k Liquidu zády a naopak oni zvládli dotáhnout ztrátu 8 kol, v paměti nám zůstává 1v5 ace clutch od jdm64, když EnVy mu dali zbytečně dost příležitostí vyhrát 1v1 duely. Mapa nám šla do prodloužení, kde se match pointy přelávaly z jedné strany na druhou, ale v závěru americké sestavě chyběl nějaký hráč, který by je dotáhl k vítězství, protože EliGE v posledních 2 prodlouženích přestal absolutně fragovat a na výsledku to bylo poznat. Ve 3. prodloužení už EnVy ukázali větší sílu a pohlídali si utkání, které však nemělo být ani zdaleka tak vyrovnané. I přes ztrátu formy v prodloužení a prohru celého zápasu se mi jako nejlepší hráč jevil již zmiňovaný EliGE, především díky němu mohli Liquid nastřádat 15 kol a dost potrápit soupeře.

Astralis – GODSENT 6:16 @train

Jeden z favoritů na celkové vítězství v podobě Astralis byl pod velikým tlakem a už od začátku bylo znát, že to hráčům nevyhovuje. Navíc ani výběr mapy nebyl nejšťastnější, pro oba nejlepší mapa statisticky dávala šance 50/50 a GODSENT coby jeden z černých koňů turnaje tak začal velice silně v obraně. Svou sílu předvedl JW než se Astralis nadáli, prohrávali 0:9. Na trainu by to takový problém nebyl, je hodně CT-sided, avšak device neměl peníze na AWP a jeho tým na granáty a tak si Švédové došli pro vedení 12:3 v poločase. Lekr0 si vzal do 16. kola deagle a urval 2 hlavy, GODSENT se tak dostali až na stav 15:3 a vše bylo jen otázkou času. Device i v takovém zápase předvedl, že je hvězdným hráčem, když skončil s konečným -1 skóre a jeho ADR bylo 94, ale byl na vše vesměs sám. Tahouny GODSENT byli jednoznačně JW a Lekr0, avšak cenu nejlepšího hráče bych věnoval druhému zmiňovanému, přeci jen byla to jeho premiéra na majoru a proti favoritu celého turnaje se ukázal v úžasné formě.

FlipSid3 Tactics – FaZe Clan 9:16 @nuke

Vše začalo pro FaZe výborně – aizy a jeho triple kill dal vedení svému týmu za CT. Bohužel však přišel úspěšný force a výměna rolí, stejnou mincí však oplatili i FaZe a než se ekonomika srovnala, byl challenger ve vedení 6:2. Od kola devátého ovšem začal vystrkovat růžky electronic, mladá vycházející hvězda, která určitě ještě neřekla poslední slovo. První část FaZe vyhráli 9:6, což nebylo nic oslnivého, ale síla vedoucího týmu v útoku se projevila. Krásný rush se 2 raid bossy v podobě tec9+armor na A site vyšel, další dvě kola taktéž. F3 se dobře bránili od prvního nákupu opět díky mladé ruské pušce jménem electronic, ale bohužel byl na vše tak nějak sám a celkově to připomínalo trápení Astralis proti GODSENT z minulého klání.  Nakonec rain dotáhl svůj tým k vítězství 16:9 a jednoznačně si ode mě zasloužil ocenění PotM, přece jen 27-16, 106 ADR a hlavně většina jeho fragů byla důležitá.

 

 

Napsat komentář