Shrnutí Worlds 2018

Máme za sebou finálové klání a společně s ním celý světový šampionát v League of Legends 2018. Titul pro sebe po více než měsíčních bojích získali zástupci LPL Invictus Gaming, kteří tak poprvé v historii vezou Summoner’s Cup do Číny. Pojďme si společně připomenout nejdůležitější momenty Worlds 2018!

Vyřazení nejslabších článků aneb začátek Play-In Stage

V první části turnaje, v Play-In Stage, se 12 týmů složených z 8 zástupců wildcard regionů a 4 třetích seedů z major regionů (kromě Jižní Korei) snažilo vybojovat čtyři zbývající místa v základních skupinách Worlds. Ze v tříčlenných skupinách nakonec uspěli podle očekávání reprezentanti silných regionů, byť jsme byli svědky několika zaváhání. Vítězové skupin a týmy na druhém místě byli poté nalosováni do jednotlivých BO5 sérií, ze kterých vzešla čtveřice postupujících do Group Stage.

Trápení favoritů z major regionů


Ve vyřazovací fázi Play-In se očekávaly jednoznačné výsledky, ale opak byl pravdou. Jediný, kdo dokázal přejet svého soupeře bez šance byli Edward Gaming, jenž přehráli japonské Detonation FocusMe 3:0. Shodné výhry v poměru 3:1 zaznamenali evropští G2 Esports v souboji s kostarickými Infinity eSports a také třetí seed z tchaj-wanské LMS G-Rex, kteří vyzvali turecké SuperMassive eSports. Největší drama jsme sledovali v zápase Cloud9 vs Gambit Esports. Ke smůle ruských fanoušků to ale americká legendární organizace ustála a v rozhodující hře pro sebe získala postup po výhře 3:2.

Základní skupiny – začátek šílenství

Po nalosování základních skupin měla spousta expertů jasno. Vitality a Cloud9 budou rádi za nějaké vítězství ve skupině, G2 znovu skončí před branami playoffs, Team Liquid by se měli rvát o čtvrtfinále a spoustu dalších predikcí, které se nepotvrdily. Vše to odstartovalo právě ve skupině B, kde obhájci titulu z roku 2017 Gen.G nezvládli vstup do turnaje a odevzdali hru evropským Vitality. Tohle vše byla jen a pouze předzvěst zkázy korejské LCK na Worlds 2018, jen to ještě nikdo netušil. Nakonec snad jediná skupina D dopadla podle očekávání, kdy na prvních místech zcela bezkonkurenčně skončili Fnatic a Invictus Gaming, kteří navíc o první seed museli hrát tiebreaker s úspěšným koncem pro Evropu. Gen.G nakonec ve skupině uhráli jen jednu hru, navíc Cloud9 prohráli s RNG v tiebreakeru o první místo! Extra BO1 série se hrála i ve skupině A, kdy o postup z druhého místa bojovali G2 Esports proti Flash Wolves a i tento duel zvládla lépe Evropa.

Čtvrtfinále – zkáza LCK a západní euforie


Tak pokud jsme ve skupinách nevěděli, čemu se divit dříve, čtvrtfinálové série asi mnohé z nás dostali až na pokraj infarktů. Vše začalo zápasem Invictus Gaming vs kt Rolster. Nejspíš nejvíce očekávané čtvrtfinále vzhledem k vyrovnanosti obou celků. Čínská dvojka nejprve došla do vedení 2:0, avšak šílený base race ve třetí hře znamenal snížení korejského giganta a následné srovnání v sérii. Celý zápas ale nakonec přeci jen vyhráli IG a tak stále čekáme na historicky první reverse sweep v historii Worlds. To však nebylo všechno, ani zdaleka ne. Royal Never Give Up, nejžhavější kandidát na celkový titul, vítěz jarního i letního splitu v LPL, šampion letošního MSI, Rift Rivals i loňských All-Stars, čelil G2 Esports, pro které to byla premiéra v playoffs světového šampionátu. Vše šlo podle plánů, RNG už vedli 2:1 a vypadalo to, že je Evropané nezvládnou zastavit. Ovšem houževnatost, bojechtivost a krvežíznivost byla u G2 až moc velkým soustem, dokázali otočit na 3:2 ve svůj prospěch a další šokující výsledek byl na světě. Uzi tak stále neukončil své šestileté čekání na titul mistra světa. V horní části pavouka odstartovali Cloud9 proti Afreeca Freecs, toho času poslední nadějí domácího regionu. Clean sweep 3:0, přejezd a zneškodnění Korejců. Těmito všemi výrazy se dá popsat tato série, kde AFs měli šanci snad jen v jedné hře, kterou stejně ukradl Licorice, když Ornnem ukradl Barona Nashora se 16HP přímo před zraky korejských hráčů. A tak vše bylo na Fnatic, aby alespoň jeden vítěz ze základních skupin prošel do další fáze. První hra se jim ale proti Edward Gaming moc nepovedla. Tandem Broxah-Caps ale neměl vůbec v plánu končit na Worlds tak brzy a skvělé výkony těchto dvou hráčů se poté rozrostly na zbytek týmu. Fnatic vyhráli tři hry v řadě a doplnili C9, IG a G2 v semifinále šampionátu.

Akce ze zápasu kt Rolster vs Invictus Gaming: šílený base race ve třetí hře!

Semifinále – dominance skupiny D


Pokud se ptáte co má skupina D společného se semifinálovými zápasy, pak je odpověď prostá – Fnatic a Invictus Gaming jakožto postupující týmy z již zmiňované skupiny si ze semifinálových sérií udělali scrim bloky a zničili své soupeře shodnými 3:0 výsledky. Abychom ale byli féroví, tak Cloud9 se bránili houževnatěji než G2 Esports a minimálně ve druhé a především ve třetí hře dokázali Fnatic alespoň místy vzdorovat. To Invictus Gaming nedali G2 sebemenší šanci, když jak TheShy, tak Rookie absolutně rozebrali své soupeřící sololanery na malinké kousíčky. Pro Evropu tak sice skončil sen o čistě evropském finále, stále však veškeré naděje západního League of Legends zůstaly na bedrech evropského mistra.

Zahajovací ceremoniál k finále Worlds 2018


Riot Games se nechali slyšet, že tento rok uvidíme ten největší zahajovací ceremoniál v historii nejen Worlds, ale i celého esportu. Můj osobní názor je takový, že svým slovům dostáli. Ostatně ve výše uvedeném videu se můžete sami přesvědčit, jak na Ichneon Munhak Stadium rozpohybovali nejen diváky, ale rovnou celou stage! Byli jsme svědky premiéry K/DA – POP/STARS za účinkování Madison Beer, (G)I-DLE a Jairy Burns, nechyběla ani parta o sestavě The Glitch Mob, Mako, The Word Alive společně s Bobbym z iKON, která zazpívala hymnu Rise.

Finále Worlds 2018 – mnoho povyku pro nic


Zde byli ještě Fnatic plní radosti a úsměvů, to se však v Inčchonu rychle změnilo

Po velkolepém ceremoniálu usedly obě strany do herních křesel, aby zahájily první hru zlatého hřebu celé osmé sezony League of Legends. Než jsme se však rozkoukali, tak Invictus Gaming měli několikatisícový gold lead, Fnatic nestíhali na žádné lince a po 25 minutách padl evropský nexus poprvé. Celou dobu se čekalo, kdy se probudí dánská jungle-mid dvojice z Evropy, jenže v této BO5 jim nebyl dopřán ani milimetr místa zadarmo. Na skvěle hrajícího midlanera IG Rookieho jsme si již zvykli, ovšem co ve finále předváděl jungler Ning, to byla hra jako z partesu. Obvykle solidně hrající Broxah nestíhal svého oponenta, ztrácel ve všech možných statistikách a nebyl tak velkým přínosem pro svůj tým jako jeho oponent. Svižná a jednoznačná druhá hra značila, že bychom stejně jako loni mohli mít brzký konec velkého finále. Co se mělo stát, stalo se – Invictus Gaming ve třetí hře sice už nebyli tolik dominantní jako v prvních dvou případech, ale i to stačilo na evropské hráče a na ukončení série 3:0. Obrovské zklamání pro celý Západ, pro Fnatic, jejich fanoušky, samotné hráče i coaching staff, ale ruku na srdce, čínští hráči (doplněni o pár Korejců) jim nedali sebemenší naději. Naprosto po právu a zasloužená výhra Invictus Gaming tak přinesla historicky první titul pro čínskou LPL a my se už teď nemůžeme dočkat, jaký šampionát uvidíme příští rok u nás doma v Evropě! Na závěr si ještě prohlédněte několik záběrů z finalového dne Worlds 2018.

Nejcennější trofej esport světa?

Ti nejlepší z nejlepších – šampioni Worlds 2018, Invictus Gaming

Incheon Munhak Stadium byl beznadějně vyprodaný na finále Worlds 2018

Fnatic před největší výzvou moderní historie

Nejlepší šestka hráčů za rok 2018

Ocenění MVP si z finále odnesl jungler Ning