Recenze sluchátek ASUS TUF Gaming H5

Do rukou se nám po dlouhé době opět dostal produkt od firmy ASUS, tentokrát se jedná o herní sluchátka ASUS TUF Gaming H5 Headset. 

ASUS TUF Gaming H5

První věcí, které si po vizuální stránce na těchto sluchátkách všimnete, je naprostá absence rušivého RGB podsvícení a kromě toho daná sluchátka dokonce nemají ani žádnou notifikační ledku ve smyslu: jsme zapnuté! Prostě tu nenajdete nic rušivého, což se v dnešní době už často nevidí a díky čemuž tato sluchátka hned získávají jeden obrovský palec nahoru. I přes absenci RGB podsvitu ale sluchátka dokáží zaujmout svým velice elegantním a funkčním designem. Tato sluchátka totiž reálně ani žádné RGB podsvícení nepotřebují, protože dokáží vizuálně zaujmout výrazným barevným proužkem okolo náhlavníku, který koresponduje s barvou typickou pro celou herní sérii TUF Gaming. Vycpávky, které jsem snad nikdy nezažil pohodlnější, jsou potažené umělou kůží a díky svému elipsovitému tvaru krásně drží na uších, díky čemuž vás tak nebude bolet ani po několika hodinách hlava či uši. Pro nastavitelnost velikosti sluchátek samozřejmě slouží posuvný kovový oblouk, který je opět z vnitřní strany potažen kůží, na vnější straně se pak nachází decentní lesklé logo TUF Gaming. Co se naprostého pohodlí týče, tak ASUS myslel skutečně na všechno, protože náušníky lze otočit v úhlu až 100 stupňů (90 stupňů na jednu stranu a cca 10 stupňů na druhou stranu), což je ideální design, díky kterému pak sluchátka mohou krásně kopírovat tvar hlavy.

Sluchátka jsou dále pocitově velice lehká, ovšem na druhou stranu mají takový „plastový vzhled“, který je ovšem svým způsobem do jisté míry velice robustní, takže osobně jsem z daných sluchátek neměl dojem, že by se mi měly rozbít po pár letech používání, protože důležité části konstrukce jsou samozřejmě kovové.

Konektivita

Poslední dobou je u sluchátek důležitým faktorem také jejich konektivita. Do jisté míry je škoda, že ASUS nevsadil na stále více se rozrůstající USB-C, ovšem ani tak tato sluchátka v tomto ohledu nejsou zklamáním. V základu zde nalezneme pouze jeden klasický 3,5MM jack s délkou 1,2 m, který kombinuje spojení zvuk + mikrofon, což je podle mě mírně na škodu, protože ještě stále hodně uživatelů využívá dělené konektory (v balení se tak mohla nacházet alespoň rozdvojka). Na druhou stranu je ale vidět, že ASUS myslel na hráče konzolí, kteří díky tomu mají možnost sluchátka naplno využít u svých konzolí. Dále se v balení nachází důležitá černá krabička neboli USB dongle určený přímo pro tato sluchátka, díky kterému je lze digitálně připojit k počítači. Toto propojení s sebou pak přináší ještě další rozšíření v podobě velice impozantního virtuálního 7.1 audia, díky kterému se tato sluchátka, a vy společně s nimi, dostávají do naprosto jiných dimenzí.

Zvuk? To je oč tu běží!

Nyní se už dostáváme k jádru pudla. Nejdůležitější vlastností sluchátek je totiž samozřejmě jejich zvuk, a to nejen ten zvuk, který vydávají, ale také ten zvuk, který dokáží zaznamenat. 

Nejprve se zaměříme na zvuk vydávaný. ASUS si očividně u těchto sluchátek dal záležet na vykreslení basů, které prostě a jednoduše zvládnou tato sluchátka zahrát skvěle. Trochu se mi ale zdá, že výšky sluchátek mohly být s ohledem k poměru basů silnější (ani přes nastavení ekvalizéru se mi příliš nepodařilo daný nepoměr vybalancovat), na druhou stranu je ale zase pravdou, že i přesto jsou samotné výšky stále čisté. Středy jsou pak zastřené, ne zrovna jasné. Z výše zmíněného by se tedy dalo odvodit, že jsou daná sluchátka zaměřena spíše na hry, protože basy ve hrách jsou, co se zvuku týče, to hlavní. 

Dále mě potěšila výbava mikrofonů. Všesměrový, tedy ten, který funguje při nezapojeném klopáku, je čistý a jasný, zejména mě na něm překvapilo potlačení okolního šumu, takže už jen tento mikrofon by mi pro mé účely reálně úplně stačil. Tento svůj názor jsem ovšem změnil hned poté, co jsem vyzkoušel ještě i klopový mikrofon, který se pyšní zejména tím, že je směrový. Kvalita klopového mikrofonu je totiž reálně naprosto někde jinde, potlačení okolního šumu je téměř 100% a skutečnost, že ani z pár centimetrů mikrofon nezaznamená zvuk dostatečně, pokud není dobře nakloněn, je více než pozitivní.

Závěr

Sluchátka jsou velice zajímavá a v rámci své kategorie by se dalo mluvit o skutečné špičce, a to zejména díky velice slušnému provedení, zvuku, ale i díky mikrofonům. Na druhou stranu mi (i když vím, v jaké cenové kategorii se pohybujeme) mírně chybí digitální ovládání hlasitosti, které bych uvítal zejména z pohledu pohodlnosti ovládání. Ovšem digitální ovládání samozřejmě není zcela nezbytné, protože samotnému zvuku ovládací tlačítka nepomohou. 

Poslední, co je potřeba zmínit, je cena, která je v poměru s tím, o jaké kvalitě se tu bavíme, překvapivě nízká. Důležitou poznámkou v tomto ohledu je informace o tom, že se sluchátka prodávají ve dvou variantách:

1) Lite – jsou levnější, protože jsou ochuzena o USB dongle, který spíná 7.1 audio. Tuto variantu lze sehnat okolo 1799,- Kč (CZC 11. 9. 2019). 

2) námi testovaná varianta – bez dalšího označení, prodávají se společně s USB donglem, který po připojení do PC sluchátkům přidává mnoho výhod, což určitě stojí za příplatek, i když reálně jejich cena nijak výrazně vyšší není, pohybuje se okolo 1999,- Kč (CZC 11. 9. 2019).

AUTOR: MICHAEL FRANĚK, HARDWARE EXPERT HITPOINT.CZ

 

KUPUJTE NA CZC.CZ