19. 9. 2018 Jiří Johanides

Doporučujeme základní desku ASUS Strix Z370-F s grafickou kartou RX 580 Strix 8GB

S estetikou inspirovanou nejostřejšími čepelemi a špičkovými barevnými variacemi, které odpovídají jakékoli náladě, jsou zcela nové základní desky ROG Strix Z370 připraveny k boji – a naplněné veškerými nezbytnými technologiemi ROG, které posunou váš výkon až tam, kam se odvážíte. Připravená pro nejnovější procesory 8. generace Intel® Core™ je herní základní deska ROG Strix Z370-F Gaming vybavena inovacemi pro přetaktování a chlazení, aby vaše herní sestavy udrželi při správné teplotě bez ohledu na frekvence, pro které se rozhodnete. Díky osvětlení Aura RGB a vynikajícímu zvuku SupremeFX si můžete být jisti, že herní základní deska ROG Strix Z370-F Gaming skvěle vypadá a zní úžasně. Zkrátka překoná všechny vaše očekávání a vy vždy budete pánem své hry!

Vzhled ROG Strix Z370-F Gaming odpovídá jejímu výkonu – s vestavěným osvětlením RGB a podporou pro 3D vytištěné díly se herní základní deska ROG Strix Z370-F stane dokonalým odrazem vaší jedinečné osobnosti! Dobře laděný systém si zaslouží i odpovídající vzhled. ASUS Aura nabízí plné ovládání osvětlení RGB s řadou funkčních předvoleb pro vestavěné LED diody RGB a pásky připojené k záhlaví RGB. A to vše může být synchronizováno s stále rostoucím portfoliem hardwaru podporujícího technologii ASUS Aura.

Herní grafické karty ROG Strix Radeon RX 580 jsou vybaveny exkluzivními technologiemi od společnosti ASUS, včetně zbrusu nová technologie MaxContact, která zabezpečuje dvojnásobný plošný kontakt s grafickým procesorem pro lepší odvod tepla a IP5X certifikované ventilátory s lopatkami ve tvaru křídel, které zajišťují maximální průchod vzduchu a delší životnost. Zatímco hybridní čidla připojená k ventilátorům systému zajišťují optimální chlazení, technologie Aura Sync RGB LED umožní, abyste si přizpůsobili herní počítač svým představám a s HDMI porty podporujícími VR si vychutnáte úžasnou virtuální realitu. Grafická karta ROG Strix Radeon RX 580 nabízí také nástroj GPU Tweak II s funkcí XSplit Gamecaster, s nimiž lze intuitivně ladit výkon a okamžitě začít streamovat živou herní akci.

Nové grafické karty ROG Strix jsou konstruovány s délkou přes 2,5 slotu, což ve výsledku znamená o 40% vyšší teplosměnnou plochu pro odvod tepla ve srovnání s předchozí generací karet s délkou 2 sloty. Tímto je dosažena dramaticky vyšší účinnost chlazení a tichý chod.

Recenze

ROG STRIX Z370-F
„Herní střední třída – i tak by se dala nazvat deska ROG STRIX Z370-F Gaming s čipsetem Intel Z370. Dalo by se ovšem říci, že je za svoji i cenu výhodná? Reálně má tato deska stejně tak jako mnoho ROG desek řadu výhod. Mezi jednoznačné plus určitě patří dvojice M. 2 slotů či v našem případě velká konektivita PCIe 3.0, díky kterým můžeme připojit mnoho rozšiřujících karet, a navíc dva sloty pro grafické karty jsou vyztužené proti zlomení. Na druhou stranu je ale jeden z těchto M. 2 slotů špatně řešený. Je totiž umístěný pod jakýsi „ochranný chladicí plášť s ROG logem“, který má nejen chránit ale také chladit moduly v M. 2. Jeho připevnění k modulu a celkový tvar bez jakéhokoliv mřížkování ovšem vypovídá o tom, že je pouhým estetickým doplňkem, který možná jeden dva stupně na teplotě sníží, ale to pouze v tom případě, že nad tímto slotem není upevněná další grafická karta. Co se týče vnitřní konektivity, tak si myslím, že je deska opravdu ideální, čtveřice DDR4 slotů pro RAM, na kterých je možno dosáhnout „až“ 4000 MHz to jen dokazuje. Opakem je ovšem vnější konektivita, která obsahuje příliš malé množství USB portů. Dále je nutné dodat, že je deska osázena soketem LGA1151 s podporou procesorů Coffee Lake. Předcházející část určitým způsobem shrnuje hardwarovou vybavenost desky. Předtím než se pustíme i do její softwarové vybavenosti, tak je důležité rozebrat ještě jednu hardwarovou vymoženost, kterou je podsvícení AURA sync. Ačkoliv jsem vždy měl dobrou zkušenost s touto vymožeností, kdy je hardware počítače krásně podsvícený, tak u této desky by se dalo říci, že si AURA žije vlastním životem. Samotné podsvícení na desce po jisté době přestalo fungovat a výstup na RGB pásek svítí pouze krásnou červenou barvou, tudíž pokud kupujete tuto desku pouze na „gamingové podsvícení“, tak se modlete, abyste zrovna narazili na správný kus. Bohužel tuto chybu neupravuje ani aktualizace ovladačů či BIOSU, tudíž fotografie naší motherboardy bude jiná než na obrázku krabice. Samotná deska ale podporuje funkci 5-Way Optimalization, díky které můžete váš počítač „vytunit“ bez jakékoliv znalosti overclocku procesoru. Navíc tato technologie také automaticky upravuje rychlost otáček ventilátorů podle jejich individuálních možností.“

RX 580 STRIX 8GB
„Stejně jako všichni tak i já si kladu otázku: RX 580 nebo GTX 1060? A co mě nakonec vedlo k výběru čipu, který bude sídlit v našem STREAM PC? No, pravděpodobně tím důvodem nebyla cena, protože GTX 1060 se většinou prodává daleko levněji. Grafická karta RX 580 ale disponuje 8GB pamětí, což je hlavní důvod, který nás nakonec vedl k této volbě. Čip GTX 1060 se totiž v 8GB verzi nevyrábí (velikost této paměti je dána z důvodu enkódování ze střihových karet, které probíhá na pozadí streamovacího počítače, střihové karty totiž přijímají obraz z ostatních zařízení, např. z počítačů či kamer) a čip GTX 1070 je pak až příliš výkonnostně zbytečný a cenově dražší. Mimo jiné je tato volba jakousi přípravou na to, že by se náhodou League of Legends či CS:GO rozhodli podporovat DX12, který je právě touto kartou podporován. GPU také podporuje Free-sync a disponuje technologií AMD Eyefinity, která je u nás plně využita vzhledem k tomu, že streamovací počítač využívá většinou více než 4 grafické výstupy. Samotná ROG STRIX RX 580 je pak chlazena trojicí ventilátorů, které udrží stabilní teploty i při dlouhodobé vyšší zátěži. Co se týče designového zpracování, tak má karta na svém hřbetu viditelně podsvícený nápis ROG. Toto podsvícení je pak možné spárovat s technologií AURA Sync. Snad jedinou nevýhodou této karty pak může být její uměle navýšená cena.“ Michael Franěk, hardware expert Hitpoint.cz

KUPUJTE ROG STRIX X370-F NA CZC.CZ

Jiří Johanides

je zapálen pro elektronický sport od první chvíle, co k němu přičichl. Hitpoint je pro něj coby pro svitavského rodáka rodinou a je připraven mu odevzdat mnohé.

Napsat komentář